Trasa Praha-Svitavy-Šumperk-Olomouc

Zdravím všechny cyklisty a cykloturisty co rádi jezdí na kole a objevují nové a nové trasy nebo popřípadě místa, které zná málo lidí.

Jednoho dne jsem se rozhodl naplánovat si trasu z hlavního města ČR někam na Moravu, jenže bylo otázkou kam? Tak po hodinách strávených hledáním nějakých cyklotras jsem si řekl, že si nějakou vymyslím sám a zkusím štěstí. Stalo se tak, dlouho jsem plánoval až jsem naplánoval, řekněme 2 trasy, které v součtu dělali 269 km a byl to takový cyklovýlet na 2 dny.

První úsek trasy vedl jak už jsem zmiňoval z Prahy do Svitav přes přibližně 40 vesnic a 15 měst. Ve Svitavách jsem přespal do druhého dne a brzo ráno jsem vyrazil vlakem na start druhého úseku do města Šumperk odkud jsem jel do Olomouce.

Teď něco málo k první trase z Prahy do Svitav. Počáteční bod, který má nadmořskou výšku 287 m.n.m. je po dobu asi 110 km nejvyšším bodem, který překonáváte. Až po 110 km přijde lehké stoupání do 320 m.n.m a dále pak pozvolně až na nejvyšší bod celé cyklotrasy 520 m.n.m. v obci Gajer. Skoro celých 193 km se jede po různých cyklotrasách nebo silnicích poblíž železnice, takže když někdo nebude prostě zvládat, tak není problém si trasu zkrátit nebo jet rovnou zpět domů. Ono se to zdá mnoho km, ale tím, že je trasa celkem rovná a druhá část z Šumperka do Olomouce převážně z kopce, tak náročná zase tolik není.

Co se týče druhé trasy, která měří 76 km, tak z nádraží v Šumperku se jede chviličku městem, kde se pak vymotáte do vesnice Králec a Malé Studénky, kde už se jede celkem svižně po rovině až do Olomouce. Celá cyklostezka je označena číslem 51 a vede přímo k hlavnímu nádraží v Olomouci.

Chystám se na další trasy, o kterých Vás budu rád informovat v příštích článcích na blogu Rogelli.

Krásné cyklozážitky přeje Pavel Franc

Další články