Tip na cyklovýlet - Cyklostezka Ladův kraj

Navštivte Kocoura Mikeše, nebo se vydejte vstříc hvězdám
Obec Hrusice, kterou proslavil zejména Josef Lada není jen domovem všudypřítomného Kocoura Mikeše. Hrusice, totiž jako cíl pro cyklovýlet, nabízí i působivý románský kostel, který ocení i obdivovatelé architektury.
I když se v turistických propozicích Ladova kraje dočtete o vhodnosti tohoto cyklovýletu pro děti, mějte na paměti, že Hrusice jsou na vrcholu táhlého kopce. V těsné blízkosti je hvězdárna v Ondřejově, kde můžete absolvovat i zajímavou prohlídku.
V rámci doporučení obtížnosti pro tento cyklovýlet platí to samé, co v předchozím případě. A pokud se vydáte na cyklovýlet do okolí, zvláště pak k nedalekým Jevanům je dost pravděpodobné, že narazíte i na další hvězdy, protože se tam nachází zřejmě nejvíc chat českých celebrit.


Hlavní město Říčany
Pro mě jako patriota a obyvatele Říčan, které je největším městem Ladova kraje, je tento nadpis obzvláště výživný, ale bohužel musím říct, že zrovna u nás je cyklovýlet poněkud problematický. Ve městě je přes den poměrně hustý provoz a ideální není ani značení cyklostezky. Váš cyklovýlet se v místech pod náměstím může změnit v nepříjemné ježdění dokolečka.


Jednou jsem si dělal totiž takový malý test, představil si, že jsem turista a vyrazil po šipkách na cyklovýlet do neznáma. Když jsem se za chvíli vrátil na stejné místo, odkud jsem vyjížděl, tak jsem si říkal, kde se asi stala chyba. Dá se ale jet po hnědých ukazatelích, které upozorňují na turistické zajímavosti – jako zřícenina hradu, městské muzeum, kde se téměř vždy koná nějaká zajímavá výstava, která se váže k regionu a hlavním lákadlem bude zřejmě možnost udělat si cyklovýlet po lesních stezkách.

Voděradské bučiny jsou nejkrásnější na podzim
Pro nenáročný odpolední cyklovýlet je vhodný okruh v okolí Voděradských bučin, které jsou Národní přírodní rezervací.

Je skoro až k nevíře, že se tento krásný kus nedotčené krajiny nachází vlastně jen pár kilometrů od Prahy. Romantická krajina se vzrostlými buky je nejkrásnější pro cyklovýlet na podzim, kdy se celý les zahalí do typické pestrobarevnosti, které vévodí odstíny žluté a oranžové. Cyklovýlet ve Voděradských bučinách rozhodně stojí zato i v létě, kdy můžete obdivovat malebná zákoutí s potůčky a velkými balvany. Mimochodem základní kámen Národního divadla je právě z Voděradských bučin. Tento cyklovýlet je vhodný i pro rodiny s dětmi.

Krajina barona Ringhoffera uspokojí nejen milovníky památek
Cyklovýlet v krajině barona Ringhoffera, který byl významným průmyslníkem 19. století stojí rozhodně za váš čas.


Majitel strojního impéria na pražském Smíchově založil ve Velkých Popovicích legendární pivovar, ve kterém se můžete zajít podívat na prohlídku s výkladem a samozřejmě i něco ochutnat. Váš cyklovýlet by ale neměl vynechat návštěvu zámeckého parku Štiřín, hrobku rodiny Ringhofferů a řadu pěkných kostelů v okolí.Cyklovýlet si můžete naplánovat podle několika cyklotras, z nichž každá nabízí jiné vyžití. Můžete tak vyrazit na cyklovýlet do přírody z Mirošovic, přes Senohraby až k velmi obdivované Hlásce uprostřed lesa. Pokud se vydáte na tuto trasu, mějte na paměti, že v Senohrabech je trasa opět značená poněkud zmateně a pokud sjedete rychle strmý kopec od nádraží, zřejmě přehlédnete směrové šipky, které jsou ve dvou třetinách svahu. Trasa v okolí Velkých Popovic je naopak určena pro cyklovýlet na silnici. Cyklovýlet krajinou barona Ringhoffera je určitě možné zvládnout i s dětmi.

Co je dobré mít na paměti při zdolávání cyklostezek Ladova kraje

Podle mého je největší obtíží hustý provoz na hlavních komunikacích, kterým se bohužel nedá vždy úplně vyhnout. Proto je dobré si cyklovýlet dopředu pečlivě naplánovat a podívat se do mapy. Práci vám také usnadní turistická centra Ladova kraje, kde vám s plánováním cyklovýletu jistě ochotně poradí. Můžete si tam také zakoupit mapu cyklostezek Ladova kraje a dozvíte se i o prověřených servisech, kdybyste měli nějaký nepříjemný defekt. Myslím si, že Ladův kraj je na cyklovýlety rozhodně vhodný a díky dobré dostupnosti, můžete na řadu míst dorazit vlakem.

Cyklomapa Ladova kraje včetně výškových profilů ke stažení

Další články