Posvítili jsme si na světlo

Vytvořeno 18.04.2012

Cyklistická sezóna se dostává do obrátek a je na čase zauvažovat i nad potřebou vlastnit světlo na kolo. Já jsem osvětlení na kolo považoval vždy spíše za designovou záležitost. Pouze do té doby, než jsem se zapovídal s kamarádem na skautském letním táboře a vracel se bez světla na kolo za padajícího soumraku.

Posvítili jsme si na světlo

Jak jsem sjížděl kopec ke Konopišti v noci a bez světel
To se stane ani nevíte jak. Udělal jsem si krátký cyklistický výlet za kamarády na skautský tábor, abych je pozdravil a podíval se, jak se dnes vlastně skautuje. Začali jsme si vyprávět historky a zkazky, když mi najednou kamarád Mirek povídá: "My tady kecáme a ty ani nemáš světlo na kolo, co?“ Já frajersky mávnul rukou: "Tak dlouho se tady nezdržím.“ Jenže léto je zrádné. Najednou se začalo smrákat a pozdě jsem si uvědomil, že nějaké světlo na kolo potřebovat budu. Na vlak asi třicet kilometrů a už se začal objevovat typicky letní krvavý západ slunce. Byla to velká nezodpovědnost. Ke sjezdu nejstrmějšího kopce do Benešova jsem se dostal až za tmy a silnice vede v lese. Kdybych měl cyklosvětlo, tak bych sjel bez větších obtíží. Moje jediné osvětlení na kolo byly odrazky na pedálech. Desetiminutový sjezd byl doslova o život a od té doby bych podobnou nehoráznost nikdy neudělal.

Za neosvětlené kolo můžete dostat pokutu od policie
Nikdo mě tenkrát nechytil, ale od té doby si na světlo na kolo dávám pozor. Tedy přesněji: abych ho na kole měl připevněné. Policisti cyklosvětla kontrolují a v případě, že vás chytnou byť i za šera, budete za špatné osvětlení kola platit pokutu, proti které není odvolání. V létě jsme šli na zahrádku do hospody na konci naší ulice. Není tady žádný valný provoz a jako na potvoru tam večer kontrolovali strážníci městské policie. Táhlý kopec k vlakové stanici sjížděl mladý pár na kole bez cyklosvětel už za šera. Policisté nikterak nedbali nato, že oběma cyklistům bylo sotva dvacet a evidentně neměli peněz nazbyt. Bez domluvy je pokutovali a ještě jim pohrozili, že jsou účastníky silničního provozu a pravidla osvětlení na kola a používání světel pro ně platí stejně jako pro motoristy. Světlo na kolo patří k základnímu vybavení každého cyklisty.

Je důležité nejen vidět, ale především být viděn
Myslete na to, že potřebujete nejen vidět, ale především být viděn. V zásadě potřebujete světlo na kolo vpředu, které se pohání buď dynamem (prehistorické typy) nebo baterkou, ale nezapomínejte ani na světlo na kolo vzadu. Obvykle zadní světlo na kolo většina cyklistů řeší tzv. blikačkou, kterou žádný řidič nepřehlédne. Jestli si naplánujete trasu po silnici a bude tma, tak si na mě vzpomeňte a myslete na to, že jde o život především Vám. Člověku v autě srážka ublíží podstatně méně a nenechte si kazit radost z Vašeho koníčku tím, že cyklosvětla podceníte.

 

 

Chcete si vydělat spoluprací na našem blogu?

Více informací naleznete na této stránce - klikni zde.


Kam dál?


Diskuse k článku

Jojo s tím se dá jen souhlasit a svítit !!!

Autor: armando
Vloženo: 20.04.2012, 13:36
Musím potvrdit jako cyklista i řidič, že zavčas viděný, tedy osvětlený cyklista zadní a přední blikačkou a reflexním oděvem případně jak mám i já reflexní návleky do špajchen, to je pro mě jako řidiče radost jej vidět. Ovšem také mám tu zkušenost, že jako cyklista svítím více jak kde jaká škodárna a blikám červenou více jak kde jaké bavorák. Takže také výzva všem motoristům: na cyklistu se netroubí, zvláště když jej vidíte zavčas a svícení zadním obrysem vás v autě nic nestojí a když jím nesvítíte vytváříte dojem zaparkovaného auta, tak se nedivte, že vás i cyklista předjede :-) Přeji všem radostnou a bezpečnou jízdu.
Odpovědět

Přidání názoru

Políčka označená povinná položka musíte vyplnit.

Přezdívka:
povinná položka

E-mail:

Titulek:
Komentář:
povinná položka

opište prosím text z obrázku:
povinná položka
 
captcha  

Přidáním názoru - příspěvku se zavazujete dodržovat tento Názorový kodex:

  • Příspěvek nesmí obsahovat prokazatelně protiprávní obsah (odkazy na warez, navádění k třídní, náboženské nebo národnostní nesnášenlivosti apod.)
  • Příspěvek neobsahuje spam (nevyžádané reklamní sdělení a odkazy)
  • Příspěvek neobsahuje vulgarity

V případě pochybností o vhodnosti příspěvku rozhoduje názor redakce, příspěvky neodpovídající kodexu mohou být vymazány.

Informace o soukromí: u všech přidaných komentářů provozovatel ukládá IP adresu a hostname odesílatele. U neregistrovaných uživatelů se na webu zobrazuje část hostname, případně IP adresy, neumožňující identifikovat konkrétní počítač.Blog o cyklistice, běhu a běžeckém lyžování. Rady, novinky, zajímavostí. Blog, který píšete Vy pro ostatní.

Košík obsahuje 0 položek za 0 Kč