Silniční cyklistika pro všední den

Jak se projezdit do amatérských cyklistických soutěží
Musím říct, že rekreační silniční cyklistika mě začala bavit až díky němu a jeho vyprávění. Vždy, když se vrátil domů ze školy, sedl na kolo a jel od patnácti kilometrů víc. Pochopitelně, že ho jako mladého nadšence bavilo přidávat a časem se dal na první cyklistické závody. Jezdíval v C třídě a pak mi řekl, že nějakým nedopatřením se dostal do "béčka". Z patnácti kilometrů bylo najednou padesát a výsledkem bylo, že se musel nakonec rozhodnout zda dá přednost cyklistické kariéře nebo se ožení. Zvolil si druhou možnost a cyklistika mu zůstala jako koníček. Po dvaceti letech manželství by zřejmě volil jinak, ale to se vždy jen tak říká, nebo snad ne?

Jak jsem se naučil mít rád víkendovou cyklistiku
Potkal jsem se s ním ve svých čtrnácti letech, kdy se stal novým skautským vůdcem (vedoucího mají pionýři) na táboře, ačkoli přes rok do oddílu nechodil. To se ovšem mělo změnit, protože během víkendů jsme se začali bavit i jinak, než při námi kluky preferované akční lesní hře na pašeráky. Rodiče nám koupili cyklistické vybavení a ukázalo se, že pro nás starší bude mnohem výhodnější silniční cyklistika, protože jsme už měli větší fyzičku než mladší děti a mohli jsme se vyrazit podívat na různé zajímavosti v okolí. Ve čtrnácti se člověk teprve formuje a s odstupem času jsem rád, že jsme se už tenkrát naučili pít pivo. Zní to možná zvláštně, ale cyklistika a pivo podle mého k sobě patří, zvláště v dnešní době, kdy se dá téměř v každém bistru u rybníka koupit i nealkoholické, aby člověk v letních měsících nešněroval mezi (moraváci prominou), pangejty.

Kolo na silnici určitě patří
Dnes je sice větší provoz, ale zase se dá bez problémů dojet vlakem do míst, kde člověk najede na klidnější silnice, byť to jsou často polní cesty polité asfaltem. Řidiči sice příliš ohleduplní nejsou, ale správným vybavením se můžeme patřičně zviditelnit. Tenkrát mě pěkně lo, když jsem objížděl ve městě zaparkovaný náklaďák. Honza mě tenkrát strašně seřval a vyprávěl mi, jak jednou jeho kamarád udělal to samé a vystupující z auta otevřel dveře od tatrovky a jeho kamarád z toho měl otřes mozku. Zkrátka cyklistika je relax, cyklistické vybavení nezbytné, ale myslet musíte sami.

Další články