Srdeční záležitost

I srdce se musí trénovat
A teď samozřejmě nemáme na mysli jenom stavy sladké zamilovanosti. Člověk si svoje zdraví zpravidla uvědomuje až když je pozdě. Jak si ostatně jinak vysvětlit neustálé kofeinové útoky, kterými častujeme své útroby v podobě kávových bazénů, sladkých kolových nápojů nebo energetických drinků plných kofeinu a cukru, kterými doplňujeme energii, když už máme pomyslnou kontrolku hodně hluboko v červeném poli. Našim cévám a oběhovému systému tím rozhodně neprospíváme, což se rozhodně nedá říct o aktivním odpočinku, který třeba v podobě rekreační cyklistiky může znamenat pozitivní vlnu pro naší fyzickou, ale samozřejmě i psychickou stránku.

Já sám se snažím na kole jezdit rekreačně alespoň dvakrát týdně po práci a musím říct, že při mém vysokém pracovním nasazení je to mnohem příjemnější než sledovat hloupé, tisíckrát vylouhované programy v televizi. Skutečnost, že rekreačně se cyklistice věnuje celá řada českých špičkových kardiochirurgů, mě v tom jen utvrzuje, protože oni sami rozumnou jízdu na kole doporučují. Nepředpokládám tedy, že by si dobrovolně škodili.

Víkendové kolo
Kolo je nejlevnější dopravní prostředek. Sami se vlastní energií můžeme vypravit do krásných koutů naší vlasti a třeba pro mě je to velmi příjemné zpestření volného času. Turistická cyklistika je pro mě rozumnou alternativou také kvůli tomu, že dosud bydlím nedaleko Prahy. Za pár dnů se do matičky Prahy stěhuji, a díky cyklostezkám a možnostem jezdit po vedlejších silnicích nebo lesem, mohu vyrazit přírodou do příjemných zákoutí kolem řeky Sázavy nebo k památkám v povodí Vltavy.

Srdíčko máme jen jedno
Srdce, kardiologové s posvátnou úctou říkají krásně zdrobněle srdíčko, k životu bezpodmínečně potřebujeme, a přestože kolikrát nebereme v potaz, že ho vůbec máme, neměli bychom mu jeho činnost svou leností a omezeností kazit.

Další články