Proč očipovat jízdní kolo?

Řeší policie krádeže jízdních kol?
Přiznejme si to upřímně. Policie si s hledáním kol hlavu příliš neláme. Statistika je neúprosná. Z nahlášených krádeží jízdních kol jich vyřeší pouhá 2% a rozhodně to nevypadá jako v Kriminálce Miami. Vzpomínám si na příhodu, kterou mi vyprávěla kamarádka, jak jí vyloupili byt kousek od centra v Praze. Zloděj se při rozbíjení dveří na balkón pořezal o sklo a ona poněkud afektovaně řekla, že teď ho podle DNA určitě najdou. Policista se jen usmál a řekl jí, že by se neměla tolik dívat na televizi, protože samotný test je dražší než odcizený majetek. Čipování kol je tak služba soukromých firem, která funguje ve spolupráci se státní policií a řadou městských policií. Účinek této služby je však díky internetu samozřejmě celorepublikový.

Co vlastně obnáší čipování kol?
Systém Krimistop je technologie pracující na bázi mikroteček a mikročipů, která je doplněná výstražnými prvky. Očipovaný majetek a tedy samozřejmě i jízdní kola, je propojen s centrální evidencí chráněných předmětů. Vlastník předá výrobní číslo a další vstupní informace, které se zanesou do zaheslovaného systému přístupného přes internet. Tuto databázi může každý, kdo přečte identifikační údaje, velmi rychle používat. Ochranné prvky jsou navíc brány Policií jako důkazní materiál. Každý chráněný předmět je kromě samotného čipování označen i nálepkou, která potenciálního zloděje varuje, že i po jejím odstranění je pohyb monitorován.

Kde systém funguje?
Asi nelze očekávat, že systém Krimistop funguje po celé republice, už z toho důvodu, že ne každý policista v terénu má u sebe čtečku. Jsme však v éře aplikací, chytrých telefonů a tabletů a za posledních několik let, kdy celý systém vypadal pro řadu bikerů jako sci-fi se stává přeci jen výrazně pružnějším. Informace o čipování naleznete na stránce www.krimistop.com, kde si o čipování jízdních kol můžete přečíst více informací.

Další články