Orientační běh - zábava i vrcholový sport

Orientační běh jako sport

Orientační běh je sport založený na schopnosti orientace v terénu s mapou a buzolou. Účastníci na startu obdrží mapu s vyznačenými kontrolními stanovišti, které mají zdolat v určeném pořadí. Tratě orientačního běhu se připravují v různých obtížnostech a délkách a rozdělují se do kategorií podle pohlaví a věku závodníků. Závodníci při orientačním běhu běhají většinou mimo cesty a překonávají terénní překážky. Ačkoliv je trasa pro všechny závodníky stejná, o vítězi v orientačním běhu nakonec vždy rozhodne nejrychlejší zdolání kontrol, ke kterým si ale každý závodník musí najít cestu sám.

Druhy orientačního běhu

V široké veřejnosti je nejvíce zažitá představa běžce orientačního běhu, jako jedince ve větrovce, který běží s mapou a buzolou v zalesněném terénu. Realita je ale mnohem pestřejší. Základní členění v rámci mezinárodní federace orientačního běhu je pěší, lyžařský, na horských kolech (MTBO) a pro vozíčkáře. K těmto kategoriím se vyskytují ještě další varianty jednotlivých závodů v orientačním běhu jako závody dvojic, noční orientační běh, bez určeného pořadí kontrol, horský nebo radiový orientační běh.

Orientační běh má své kořeny ve Skandinávii    

První závod orientačního běhu se konal 31. října 1897 v norském Oslu. Zúčastnilo se ho osm běžců, kteří museli zdolat 10,5 kilometrů dlouhou trať se třemi kontrolami. Postupně se orientační běh rozšířil do Finska a Švédska. Vzápětí začaly vznikat první sportovní svazy a systémy soutěží. Do zbytku Evropy se orientační běh dostal překvapivě až v druhé polovině 20. století.

V první podobě orientačního běhu v Československu byl zákaz běhání

K nám se orientační běh dostal díky turistům, kteří ho viděli provozovat právě ve Skandinávii. Jenomže jeho první podoba měla mnohem blíž k turistice, než k skutečnému běhání. Závodníci se pohybovali ve vícečlenných hlídkách, museli nosit zátěž, plnit ústní úkoly na stanovištích a hlavně, nesměli běhat. Uznejte sami, že s orientačním během měla tato modifikace společného jen velmi málo. První závod se konal v roce 1950 v Chřibech na Bunči, který zorganizovali zlínští turisté pro tříčlenné pěší hlídky. Již o dva roky později se konalo první Mistrovství republiky v orientačním běhu a stejného roku v zimě získal orientační běh svou další oblíbenou podobu, kdy trať absolvovali závodníci na běžkách.

Orientační běh jako vrcholový sport

K osamostatnění orientačního běhu jako profesionálního sportu došlo až v roce 1968, kdy vznikl Český svaz orientačního běhu, který byl loni přejmenován na aktuální Český svaz orientačních sportů. V současnosti tento svaz sdružuje přes 220 klubů a více než 9000 členů. Celosvětově se pak orientačnímu běhu věnuje přes 1 milion závodníků, z nichž 350 000 je jich sdružováno ve více než 4 000 sportovních klubech.

Vrcholem profesionálního snažení je zatím Mistrovství světa v orientačním běhu

Každý rok se koná Mistrovství světa v orientačním běhu. Letošní probíhalo od 13. do 20. srpna v Savojských Alpách ve Francii a centrem akce je město Aix-les-bans. Mistrovství se zúčastní závodníci orientačního běhu z rekordního počtu 52 zemí. Orientační běh se také snaží zařadit mezi disciplíny na Olympijských hrách, a to jak v běžecké, tak lyžařské podobě. V současnosti je v jednání zařazení orientačního běhu na ZOH 2014.

Orientační běh jako zábava pro přátele nebo teambuilding

Nedávno mi kamarádka poslala facebookovou pozvánku na orientační běh, který pořádala pro široký okruh známých v okolí Hostivařské přehrady. Cílem tohoto specifického orientačního běhu nebylo ani zdaleka vyhrát, i když byla trať pochopitelně nachystaná včetně kontrol, ale doběhnout k jednomu lesnímu altánu. Tam proběhlo bouřlivé vyhodnocení a pochopitelně následná afterparty, při které účastníci orientačního běhu absolvovali neméně důležitou část podobných setkání, kde padla nejedna láhev dobrého moku. Stejně tak můžete navrhnout ve vaší firmě uspořádání orientačního běhu v rámci tužení kolektivu. Troufám si tvrdit, že podobných akcí bude přibývat a pokud na nějakou narazíte, nenechte si tento druh zábavy ujít a užijte si orientační běh se vším všudy.

Další články