Přepravujete kola na autě?

Donedávna byla nabízena jediná možnost přepravy kol na autě. Na našem trhu byl k mání jen střešní nosič kol. Nosičům na tažné zařízení nebo na páté dveře ostatně nepřála ani vyhláška. Legislativa přepravy kol na autě se změnila a stejně i tak trh s nosiči kol. Hlavním kriteriem pro výběr nosiče kola tak zůstala volba zákazníka, jeho priority a samozřejmě cena.

Střešní nosič kol je ve srovnání s jinými typy nosičů kol velmi levný. Během jízdy se kola ve střešním nosiči nezašpiní, maximální zatížení střechy je obvykle vyšší než 80kg. Při použití střešního nosiče kol také zůstávají lehce přístupné dveře kufru a je volné tažné zařízení.

Nevýhodou střešního nosiče kola, a to zejména pro osoby menší vzrůstem nebo ženy, je obtížnější a namáhavější nandávání a sundávání kol z nosiče, respektive ze střechy vozu. Nevýhodou střešního nosiče kol je i větší odpor vzduchu při jízdě. Kamenem úrazu může být i nepozorný řidič, který na přepravu kol na autě zapomene a vjede do nízké garáže nebo podzemního parkoviště i s koly ve střešním nosiči.

Elegantním řešením přepravy kol na autě jsou zadní nosiče kol na tažném zařízení a případně nosič kol na pátých dveřích. Odpadá odpor vzduchu, namáhavé nakládání a možnost uražení nákladu nízkým podjezdem. Za několik set korun lze koupit potah na kola a tak nebude proti zadním nosičům kol hrát ani hrozba ušpinění. Nevýhodou nosiče na tažném zařízení je jeho osazení, pokud bychom chtěli připojit přívěs a horší manipulace se zadními dveřmi.

Zadní nosiče kol váží od patnácti do dvaceti kilogramů, je tedy dobré se podívat na povolené kolmé zatížení tažného zařízení a znát hmotnost nesených kol. Obvykle se dají pořídit nosiče na jedno až tři kola, čtvrté se přidává pomocí adaptéru. Totéž v zásadě platí pro nosiče kol na pátých dveřích. Rozhodně musím doporučit daný typ nosiče kola vyzkoušet přímo na vašem autě, zejména odzkoušet odklápění a přístup do kufru. Některé modely zadních nosičů kol překrývají registrační značku, v takovém případě bude nutné pořídit na nosič kol její duplikát.

Z cenového hlediska jsou zadní nosiče kol několika násobně dražším prostředkem pro přepravu kol na autě, než střešní nosiče. Rozdíl je potom samozřejmě i mezi značkami výrobců.

Jaká je vaše osobní zkušenost s přepravou kol na autě?

 

Další články