Proč mi nevadí stávky v hromadné dopravě ani zdražování jízdného?

Jak se projet na kole po Barrandovském mostě
Můj kamarád Petr je novinář v jednom nejmenovaném pražském deníku a jeho motto je, že noviny musí vyjít za každých okolností. Autobusy ani metro nejelo a po Praze je to z okrajových částí do centra pěkná štreka. Byl hezký den a tak si přivstal, aby osedlal kolo. Městská kola se toho rána stala doslova fenoménem. Novináři sledovali stovky lidí, jak jedou do práce a používají přitom speciální městská kola, elektrokola a motorová kola. Vyprávěl mi pak u sklenice plzeňského, že to byl zážitek jak ze sci-fi Dannyho Boylea 28 dní poté, kde jsou záběry vylidněného Londýna. Tam ovšem nebyli odboráři, ale zombíci.

Na skládacím kole do kanceláře
Určité typy kol se neustále opakují a tím pravým důvodem je, že se jednoduše vyzkoušely. Nedávno jsem si koupil švýcarské hodinky v retrostylu, protože mám rád elegantní klasiku. Jako milovníka čistého designu mě proto naprosto šokovalo, že známý manager přijel do své kanceláře na Václaváku na regulérní skládačce. Když jsem se ho zeptal, proč jezdí do práce na skládačce odpověděl mi, že s kolem se dá pohodlně cestovat metrem i příměstským vlakem a pak nemusí řešit parkování a kolo jednoduše odloží u sekretářky a jde řešit obchod. Ono je to vlastně pochopitelné. Manageři často ve svém volném čase jezdí na kole, tak si zkrátka spojují svůj volný čas k získávání fyzičky i v práci a využívají městská kola. Pro mě jako milovníka přírody je to jednoznačně posun dopředu a vítám ho. Městská kola dnes v centrech větších měst plně nahrazují automobily.

Návrat kozích dechů
Často jsem si kladl otázku, proč má spousta lidí motokolo. V Praze tento fenomén ještě není tak častý. Nárůst počtu motokol se dá  vysledovat spíš na menších a středních městech, kde není příliš rozvinutá infrastruktura. Využití motokol vidím právě v tom, že se na něm jezdí z hospody. Češi jsou národ pivařů a v době otevřených zahrádek u rybníků na tom zřejmě nebude nic měnit ani neustále narůstající sazba DPH. S kamarády na pivo se bude chodit vždycky. Motokola tak vlastně nahrazují kozí dechy, které byly v minulosti právě takovými elektrokoly.

Městská kola jako fenomén
Cyklistika zažívá stále větší "boom“ právě díky změně návyků společnosti. Ve městech je stále patrnější, že by lidé rádi žili zdravěji a hlavně levněji.

Městská kola totiž dovedou ušetřit potřebné tisíce v napjatých rodinných rozpočtech. Když spočtete náklady na neustále se zvyšující ceny paliva, nekonečné dopravní zácpy a strasti s parkováním, jsou vlastně velmi vhodnou alternativou pro zdravý životní styl.

Další články