Je prodyšnost cyklooblečení důležitá?

Co je to "prodyšnost"?

Prodyšnost je schopnost propouštět vodní páry produkované lidským tělem. S označením např. 5 000 g/m2/24 se setkáte především u výrobků z membrán /bundy, kalhoty/ a u pláštěnek, tedy u výrobků, které obsahují “fólii” nebo souvislý zátěr látky. Jedná se o velmi tenkou fólii, jejíž póry maji mnohonásobně menší velikost než kapka vody, avšak je větší než molekula páry, která tak může projít ven od těla. Jedná se o hodnoty materiálu a ne celého výrobku a navíc každý výrobce nebo testovací laboratoř provádí test jinak a není při tom kontrolován žádným nestranným kontrolním orgánem.

Přesná definice pro technicky založené čtenáře: Prodyšnost se nejčastěji měří metodou MVTR (Moisture Vapor Transmission Rate) a udává se v jednotkách g/m2/24 hod. Hodnota udává, kolik g páry se může odpařit přes metr čtvereční látky za 24 hodin. Pro představu uveďme pár hodnot. Při chůzi tělo produkuje 10 000 g/m2/24 hod (10 litrů za 24 hodin), při běhu 25 000 g/m2/24 hod a při extrémní fyzické námaze až 35 000 g/m2/24 hod.

Jak si představit “prodyšnou" membránu?

Zjednodušeně si představte, že v každém membránovém oblečení je uvnitř mezi dotykově příjemnými látkami fólie. Fyzická překážka, která stojí na cestě mezi vašim potem a okolím. V praxi k žádnému odvodu vlhkosti nedojde, pokud je vlhkost vzduchu venku i uvnitř stejná. Nepomůže tomu sebelepší materiál.

Co udělat, abych se při sportu nepotil?

Nepotit se? To je nesmysl. Pot je ozdravná reakce těla. Bránit se pocení tedy není dobré, ale předejít prochladnutí v důsledku hromadění potu u pokožky lze správným vrstvením oblečení s ohledem na to, co chci právě dělat.

Moje rada zní: upřednostnit oblečení z přirozeně prodyšných materiálu “bez fólie”, nebo vybrat výrobek, který chytře kombinuje membránový materiál s prodyšným materiálem nebo má důmyslné cirkulační otvory pro zlepšení odvětrávání.

 

Přečtěte si naše doporučení:

Jak si vybrat membránovou bundu na kolo?
Jak vybrat oblečení na běžky a běh?
Jak vybrat cyklokalhoty na zimu?


Obraťte se na odborníky a výrobce, kterým důvěřujete.
Každý člověk je jedinečný a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.


Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články