Jaké nápojové lahve a nápoje vzít na kolo?

Proč je důležité pít během jízdy na kole?
Při nedostatku tekutin celkem logicky nastává pocit žízně, ale pro cyklistu je důležité pít ještě před tímto stavem, protože to už je signál, že tělu tekutiny chybí. Po napití trvá dalších 10 minut, než se tekutina dostane do krve, čímž se dehydratace prohloubí. Nedostatek vody se pak projeví zvýšenou unaveností, zrychlením pulsu, poruchou koordinace, bolestí hlavy a zvýšenou tělesnou teplotou. Buď jak buď, je to velmi nebezpečné.

Kolik toho vypít a v čem jsou přednosti nápojové lahve?
Do košíku na nápojové láhve, který se běžně umisťuje na rám kola, se dá vložit buď jedna, nebo dvě montáže, kde se mají nápojové lahve převážet. Obvykle se vyrábí o objemu 0,5 nebo 0,8 litru. Pro běžnou denní spotřebu se doporučuje zdravému člověku vypít 1,5 – 2,5 litru tekutiny. Před odjezdem, doporučuje se 20 – 30 minut, by měl cyklista vypít jednu sklenici vody a během jízdy by měl každou hodinu vypít 0,5 – 0,8 litru tekutiny, tedy přesný objem nápojové lahve. Výhodou nápojových lahví je cenová dostupnost a snadné vymývání. Praktický je také krytý náustek, takže se můžeme bez větších obtíží napít během cesty. Při jízdě se všeobecně doporučuje pít tekutiny spíše vlažné. Další předností, kterou nápojová lahev má není samozřejmě jen funkce, ale i design, který ocení určitě dámy a samozřejmě cyklisté, jež rádi personifikují své osobní předměty.

Co pít během jízdy na kole?
A jsme opět u studené jedenáctky. Ne, dělám si samozřejmě legraci. Pivo až po jízdě samozřejmě. Určitě nic nezkazíte, když bude vaše nápojová lahev naplněna docela obyčejnou vodou. Pokud upřednostňujete příchutě, tak můžete samozřejmě do vody přidat ovocnou šťávu nebo si nápojovou láhev naplnit odraženým čajem. Během jízdy není vhodné pít džusy, pouze pokud jsou naředěné vodou. V nápojové lahvi můžete vozit také iontové nápoje, které jsou však určeny především sportovcům. Na delších trasách však i sváteční cyklista musí podat větší fyzický výkon, takže je může pít i on. Iontové nápoje se prodávají buď jako tekuté koncentráty nebo v prášku. Rozdíl je pak samozřejmě v ceně, ale i v tom, že v práškových iontových nápojích je méně energie. Já osobně upřednostňuji na cestu vodu z vodovodu a po dojetí…Však víte co.

Další články