Jak vybrat cyklokalhoty na zimu?

Kritické partie na prochladnutí

Intimní partie a kolena jsou kritická místa pro prochladnutí. Je důležité si uvědomit, jak to mám já. Znát se. Zjednodušeně řečeno výkonový jezdec bude potřebovat slabší a prodyšnější kalhoty. Turista potřebuje pocit ochrany před chladem, který nalezne v membránovém modelu kalhot. Proměnných je však více, doporučujeme pročíst si nejprve Jak si vybrat oblečení na kolo?.

Šle neboli kšandy. S nebo bez?

K čemu slouží šle u cyklokalhot? Hlavní důvodem je optimální přilnutí cyklovýstelky k tělu. Šle pomáhají udržet kalhoty na “svém” místě.
Vybírat můžete z modelů s prodyšnými šlemi ze síťoviny. Pokud "trpíte na záda" a nebo chcete zateplení, vybírejte šle s hřejivým počesáním na vnitřní straně. Pokud však někomu chutná a má větši břicho, bude se lépe cítit v kalhotech bez šlí. V takovém případě doporučujeme zvážit i běžecké kalhoty v kombinaci s cykloboxerkami, viz vrstvení.

Zipy nebo pásky pod chodidlo?

Nohavice jsou zakončeny buď zipem s protiskluzovým lemem nebo páskem pod chodidlo. Zip umožňuje snazší oblékání. U nohavic s pásky pod chodidlo jsou nohavice celistvé bez zipu, který by někomu mohl překážet. Rozhodnutí je individuální volbou.

Do největší zimy softshell membrána na předním dílu

Pro turisty nebo zimomřivé cyklisty doporučujeme kalhoty s membránovým materiálem na předním dílu. Ten Vás ochrání před největším náporem větru a chladu zepředu. Zadní díl z pružného materiálu zajistí přirozené “dýchaní". Více o prodyšnosti najdete v článku: Je prodyšnost cyklooblečení důležitá?

Kvalita cyklovložek a pružnost kalhot

S rostoucí cenou kalhot rostou i jejich užitné hodnoty. Pružnější materiál ocení výkonnostní cyklisté a kvalitnější cyklovýstelka jim umožní zůstat delší dobu v sedle v pohodlí.

Bezpečnost

Pokud jezdíte v provozu, je důležité myslet na Vaši viditelnost. Upřednostňujte kalhoty výrazných barev jako je fluoritová žlutá, oranžová nebo růžová. Kvalitní cyklistické kalhoty v tmavších barvách jsou opatřeny reflexními prvky nebo celoplošnými tečkovanými potisky, které se rozsvítí, pokud na Vás auto posvítí.

Jak mohu vrstvit oblečení?

1. Univerzální varianta pro cyklo/běh/běžky
Pokud půjdete na kolo, jsou základem boxerky s cyklovýstelkou, na které navléknete běžecké elastické kalhoty s hřejivým počesáním.
Pokud půjdete běhat nebo na běžky, boxerky změníte na funkční spodní prádlo bez výstelky.

2. Speciální varianta pro cyklistiku
Cyklokalhoty s výstelkou. Dle Vaší situace vyberte model membránový nebo s kvalitní vložkou a vysokou pružností.

3. Levná varianta
Využíjte letní cyklokraťasy a na ně navlékněte běžecké elastické kalhoty. Pokud je Vám zima, můžete do mezivrstvy navléknout ještě hřejivé funkční prádlo - spodky.
Cenově budete nejníž, ovšem za cenu snížené pohyblivosti.

 

Přečetli jste si naše doporučení a přesto si nejste jisti?
Napište nám na info@rogelli.cz a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články