Jak vybrat běžky?

Spolu s vázáním, hůlkami a vosky byly běžky oblíbeným podpultovým sortimentem (pro ty mladší: podpultové = nedostatkové). Vyjma běžek sovětských. Ty byly k dostání bez front, byly ekologické a dobře hořely. V běžeckých botách byl výběr velký, zejména pokud jste chtěli značku Botas a Vaše oblíbená barva byla modrá.

Jak vybrat běžky dnes?
Je to těžší než dříve, sortiment značek a typů běžek je rozsáhlý. Proto je nutné si nejdříve uvědomit, k čemu mají běžky sloužit a také na jaké jste běžecké úrovni. Jinak si bude vybírat běžky sportovec specialista, jinak závodník amatér a úplně jinak turista nebo lesní dělník.

Obecně tedy lze běžky rozdělit podle určení do dvou skupin: běžky na upravené tratě a běžky na přírodní terén.

Na upravené tratě potom vybereme běžky podle upřednostňovaného stylu jízdy. Rozlišujeme běžky na bruslení, běžky na klasiku a kombinované běžky. Nemá smysl se zabývat variantami pro závodníky, to je starost servismanů a reklamních smluv. Na neupravené terény potom budeme vybírat běžky turistické nebo backcountry běžky.

Jak vybrat běžky na klasiku
Jak jsme již předeslali, běžky na klasiku jsou určeny pro upravené tratě, tedy pro běh v upravené běžecké stopě. Proti ostatním typům běžek jsou užší a tvrdší. Různí výrobci používají různé materiály a tak Vám nestačí vybírat podle výšky a hmotnosti. Na běžky se postavte a "zapérujte" do nich, běžky musíte pořádně prošlápnout. Jinak nedojde v místě pod nohou ke kontaktu lyže se stopou a mazali jste zbytečně. Délka lyže se volí obvykle o 20-30 cm delší než je Vaše výška. Pro těžší váhy se většinou doporučují delší běžky, protože je to ale na úkor jejich ovladatelnosti, je lepší poohlédnout se po značce s tvrdšími materiály. Ale pozor, radost z pohybu Vám vezmou běžky neprošlápnutelné úplně stejně, jako běžky příliš měkké.

Jak vybrat běžky na skate (bruslení)
Opět tedy jde o typ běžek pro upravený povrch, konkrétně tedy na tratě připravené pro bruslení. Celkově je tento styl zaměřen na sportovnější pojetí a více aktivní pohyb. Vybírají se kratší, tvrdší a méně prohnuté, než pro všechny ostatní způsoby užití. Musí být kratší, zejména kvůli častému zvedání lyže v celé délce a snadné ovladatelnosti, bruslařský pohyb je velmi specifický. Tvrdší běžky potřebujete kvůli rychlejšímu a silnějšímu odpružení z odrazu, v zásadě platí, že tvrdší běžky jsou rychlejší, ale pokud nemáte s bruslením zkušenosti, zvolte rozumný střed. Běžky na skate by měly být dlouhé jako je výška lyžaře v botách, maximálně o 15 cm delší.

Jak vybrat běžky, když chci bruslit i klasicky běhat
Kombinované běžky jsou určeny jak na klasiku tak na skate. Jsou poměrně tvrdé. Oproti speciálkám přináší horší výsledky pro oba způsoby. Jedinou výhodou je úspora místa v saku. Délka kombi běžek se volí maximálně o 15 cm delší než výška běžkaře, delší běžky už výrazně komplikují bruslařský pohyb.

Jak vybrat turistické běžky
Tím jsme se dostali na upravené i neupravené tratě, kdy běžky budeme používat jak ve stopě, tak mimo ni. Turistické běžky jsou nejrozšířenější a nejprodávanější ze všech ostatních typů. Jsou univerzálnější a uspokojí všechny běžkaře bez závodních ambicí. Jsou to běžky ideální pro rekreační sport a výlety. Nejvíce se podobají běžkám na klasiku, pravidla o tvrdosti lyže pro ně platí také stejná. Nikdy se nenechte přesvědčit prodavačem, že z hlediska Vaší hmotnosti je třeba vybrat lyži větší délky. Správně by měly být turistické běžky větší o 15 až 25 cm než Vaše výška a pokud je pro Vás lyže měkká, poohlédněte se raději po tvrdší značce. Pamatujte si, že čím delší běžky, tím hůře se ovládají. A prodavač je jen člověk, navíc má plány, které musí plnit.

Jak vybrat běžky pro backcountry
Tyto běžky jsou především pro jízdu mimo upravené tratě, nesešlapaný sníh a horský terén. Většinou mají ocelové hrany, ty pomohou na ledě a chrání okraj lyže. Jsou širší, právě kvůli pohybu v hlubokém a čerstvém sněhu, nepropadají se tolik. Z toho důvodu mohou být alternativou pro robustnější běžkaře, kteří by jinak museli v turistické kategorii volit zbytečně dlouhé a neovladatelné běžky. Backcountry jsou oblíbené nejen pro volné sjíždění, ale i jako pracovní běžky pro horaly, lesáky a myslivce. Délku běžek doporučujeme o 10 až 15 cm delší než je Vaše výška. Pro mírnější terén nebo na práci, zejména spojenou se zásobováním, vyberte lyže delší. Pro strmější svahy a rychlejší jízdu bez břemene naopak vyberte kratší a ovladatelnější. 

Jak vybrat společnost na běžky
Tak tohle necháme na Vás, ale když se budete chtít na běžkách předvést jako tým, tak my Vás na to oblékneme. Pro hezké bílé zážitky.

Další články