Jak namazat běžky?

Nejdříve si řekneme, co všechno budete k mazání běžek potřebovat a rozdělíme si vosky do skupin podle určení a způsobu mazání běžek.

Pro mazání běžek budete potřebovat:
- korkový hranol
- žehličku na vosky
- škrabku na odstranění starých vosků
- stěrku na klistry (měkká, obvykle silikonová stěrka na tekuté vosky – drsňáci ji nahradí dlaní)
- měděný a silonový, případně kombinovaný kartáč
- teploměr na sníh
- kovovou škrábku na středovou drážku
- smývač vosků (vyvarujte se technického benzínu a ředidel)
- nezapomeňte na nějaké hadry na ruce. Začátečník se při mazání běžek vždycky upatlá.

Pevné korkové kvádry na mazání běžek, šikovné do ruky, koupíte v řemeslnických prodejnách (používají se na smirkování a broušení) a samozřejmě v obchodech s vosky na mazání běžek. Žehličky jsou terénní nebo do lyžárny. Terénní, na líh, využijete všude, kde není elektrická přípojka. V horských chatách jsou na mazání běžek obvykle vybaveni a elektrické žehličky mají k dispozici.

Škrabka je ideální z plexiskla. Měkčí nebo křehčí se při mazání běžek, respektive škrabání, dost lámou. Stěrku na mazání běžek použijete na rozetření klistrů, tedy řídkých vosků a parafínů, jak z tuby, tak i ze spreje. Kartáč budete potřebovat při mazání běžek na závěrečnou úpravu skluzných ploch. Nikdy nepoužívejte na drážku nůž, jen škrabku. A pamatujte, že při úpravě skluznice před mazáním běžek, je i nejlevnější smývač vosku lepší, než jakékoliv ředidlo.

Jaké jsou vosky pro mazání běžek?
Vosky pro mazání běžek lze dělit několika způsoby – podle určení, podle funkce, podle skupenství a nebo postupu. Podle určení rozdělíme vosky na mazání běžek na univerzální a speciální, podle funkce na skluzné a stoupací a podle skupenství na tuhé a tekuté (klistry). Podle postupu při mazání běžek potom na základní a krycí.

A zde je třeba si také říct, že mazání běžek není jenom otázka lepší jízdy, ale i ochrany skluznice. Právě o to se stará při mazání běžek základní mazací vrstva. Zabraňuje vysychání, praskání a stárnutí povrchu. Kdo maže běžky jednou za čas, tak si vystačí s dělením na dvě kategorie, skluzné vosky, tedy parafíny a stoupací vosky.

A také je třeba dodat, že pokud jste si mysleli, že vaše výbava byla drahá, tak tenhle pohled po nákupu vosků na mazání běžek přehodnotíte.

Pro začátečníky, kterým s mazáním běžek nebude mít kdo poradit, postačí pro orientaci základní rada. Pokud je ve stopě prašan nebo jemný suchý sníh, mažeme na běžky tuhé stoupací vosky (předpokládáme, že začátečníci nejdou na skate). Když je starší mokrý sníh nebo čerstvě napadnutý mokrý hutný sníh (vata), použijeme pro namazání běžek tekuté klistry. Takový je i postup při mazání běžek pro zmrzlý hrubozrný sníh (firm).

Jaké vosky na mazání běžek koupit?
Rekreační běžec turista si vystačí na mazání běžek se čtyřmi tuhými vosky do mínusových teplot, se třemi klistry pro teploty nad nulou a jedním klistrem pro mazání běžek do ledové stopy a na firm.

Výrobců vosků na mazání běžek je mnoho a určitě neuděláte chybu, když mazání běžek začnete s vosky Swix. Jsou velmi rozšířené a tahle značka je stejně stará, jako mazání běžek samotné.

Vosky na mazání běžek se prodávají i v sadách a cena je přijatelná. Při mazání běžek pro základní preparaci skluznice, tedy na první základní vrstvu, si pořiďte nejlevnější univerzální parafín. Lze jej k jeho velké spotřebě při základním mazání běžek koupit i ve velkých baleních, ta jsou i cenově zvýhodněná. Je dobré vždy nakupovat všechny vosky na mazání běžek od jednoho výrobce.

Postup při mazání běžek
Jako první mažeme na běžky základní vrstvu, univerzální parafín. Potom přejdeme na skluzné části, na patky a špičky. Běžný turista si pro mazání běžek vystačí se třemi kluznými vosky pro teploty pod nulou, na nule a nad nulou. Pokud budete při mazání běžek kombinovat zažehlovací vosky s vosky tekutými nebo ve sprejích, začněte vždy zažehlováním.

Po zatuhnutí vosku strháme škrabkou přebytky z mazaných ploch běžky, tedy i z vodícího žlábku. Následně stáhneme jedním tahem namazanou skluznici běžky měděným kartáčem a můžeme jí vyleštit kartáčem silikonovým, to lze ale udělat i po namazání běžek stoupacím voskem. Seškrabávání i kartáčování musí probíhat vždy ve směru jízdy, skluzu!

Stoupací vosk se při mazání běžek nanáší na skluznici do stoupací komory běžky, to je prostor vymezený zhruba vázáním a botou, s mírným přesahem. Mazání stoupacích vosků na běžky vám ale k ničemu nebude, pokud svou lyži dobře neprošlápnete. Ale to už je o výběru lyží a ne o mazání běžek. Stoupací komoru je třeba před mazáním zdrsnit. Začněte asi pět cm za patou boty směrem k patě běžky a vyměřte si 65 až 70 cm ke špičce lyže. Tento úsek vám na skluznici vymezí stoupací komoru. Mažte ve více vrstvách a zažehlujte, při mazání běžek se vyvarujte tlustých vrstev. Pokud máte kombinované běžky pro bruslení a klasiku, nemažte stoupací vosky, nezabruslíte si.

Jak běžky čistit od namazaných vosků
Po každé jízdě nemusíte vosky odstraňovat, zejména když se počasí nemění. Zjednodušte si mazání běžek, stoupací vosky stačí jen zlehka ošetřit kartáčem a přimazat. Klistry ale pořádně zkontrolujte, mohou být špinavé od posypů nebo jehličí. V takovém případě je před mazáním běžek seškrábněte.

Před kompletním novým mazáním běžek, stejně jako na konci sezóny, odstraníte vosky škrabkou, stěrkou a smývačem nebo odstraňovačem vosků. Nezapomeňte si před mazáním běžek připravit hodně hadrů, ať je potom nehledáte s upatlanýma rukama..

Po skončení sezóny, před uložením běžek, je ještě důkladně namažte základní vrstvou, ochráníte tím skluznici před stárnutím.

Přestože jsme se složitého tématu mazání běžek dotkli jen velmi letmo, i tyto základní rady začátečníkům pomohou. A navíc i další rady přímo v lyžárně při mazání běžek snadněji vstřebáte.



A poslední rada na závěr. Když si na běžky koupíte oblečení Rogelli a potom takzvaně promažete a vůbec to nepojede, budete alespoň stále dobře vypadat.


Více o mazání běžek v novém článku

 

Další články