I s menšími dětmi můžete vyrazit na kolo bezpečně

Sousedé ale potom vypůjčenou tlačnou tyč s úspěchem používali a svého chlapce, v té době trochu bojácnějšího, díky ní spolehlivě na kole naučili jezdit.

Naši přátelé koly žijí a vždy se vybavovali nejrůznějšími pomůckami pro děti, aby s nimi mohly být na vyjížďkách. Byly to sedačky dopředu i na nosič, vozík za kolo, ale i tažné tyče a dokonce vlečné kolo. Vlečné dětské kolo mě příliš nenadchlo, ale tažná tyč se mi líbila a přátelé mi jí doporučili. Naopak vlečné kolo s odstupem času i oni sami viděli jako slepou uličku.

Tažná tyč vs. vlečné kolo
V čem je rozdíl? Tažnou tyč připojíte na dospělém kole na sedlovku, na dětském kole na hlavovou část. Přední kolo je mírně ve vzduchu, dítě tak nemůže zasahovat do řízení. Jsou tak oddělitelně spojeny dva samostatně funkční celky. Vlečné kolo má v podstatě rám prodloužen přímo do tažné tyče a přední kolo zcela chybí. Řidítka jsou pevně umístěna na spojovací tyči. Dětské kolo tak nemůže fungovat samostatně, pouze ve spojení s tažným.

Půjčená tažná tyč byla staršího data, proti moderním byl rozdíl v její skladnosti a obtížnější montáži. Ale darovanému koni – vždyť to znáte, lepší než koupit novou a zjistit, že jí nepotřebujete. Tažnou tyč jsem namontoval, připojil synovo kolo a vyrazili jsme. Už po několika společných metrech bych mohl začít psát návod k používání. Vysvětlete dítěti, jak bude vaše jízda probíhat. První rada zní: než vyjedete, několikrát a důrazně, pod hrozbou přísných trestů, hromů a blesků, zakažte dítěti na vlečeném kole brzdit. Zadní brzdou zejména, ale pro jistotu oběma, co kdyby si je spletlo. Nejde o to, že by Vám nebezpečně narůstala fyzička při jízdě pod zátěží, ale je to opravdu nebezpečné. Kolo jde okamžitě do smyku a stačí, aby se dítě více naklonilo do strany a nemusíte to ustát. 

Společná jízda byla super. V příznivém terénu jsme se rozdělili a bylo mi okamžitě jasné, že tažná tyč vítězí nad speciálním vlečným kolem. Když jsme přijeli k babičce a viděl jsem partičku stejně starých kluků řádit „za humny" na kolech, byl jsem opravdu rád, že jsem si půjčil tažnou tyč a ne vlečné kolo. Syn o tom vůbec nepřemýšlel a rovnou se k partě připojil.

 

Po prvním výletě jsem navštívili bike shop a podíval se na současné tažné tyče. Za patnáct stovek mi nabídli skutečně sofistikovaný výrobek. Elegantní, bezvadně řemeslně zpracovanou teleskopickou tažnou tyč. Ve chvíli, kdy dáte svému spolujezdci svobodu, dá se tažná tyč jednoduše složit a připnout k vidlici zadního kola. S připojením k sedlovce vůbec nemanipulujete. Opětovná montáž dětského tandemu je potom otázkou sekund. Moje vypůjčená tažná tyč se musela v sedlovce povolit a otočit, rozložila se na dvě části a poměrně nemotorně se upevnila k rámu. Montáž k hlavové části dětského kola probíhala potom pomocí šroubu a matky, zatímco u modernější tyče rychloupínákem. Moje druhá rada zní, pořiďte si moderní tažnou tyč. Já jsem to tak udělal a nelituji peněz, i když vlastně v porovnání cena/hmotnost jsem se ošidil, proti té staré je ta nová podezřele lehká.

Bez tažné tyče bych nemohl vzít syna s sebou na výlety a vyjížďky, motali bychom se kolem domu nebo někam vyrazili autem. Z tohoto pohledu tažná tyč je opravdu osvobozující a vaše dítě ji ocení ještě mnohem víc než vy. Nejde ale jen o tu vyjížďku, jde i o psychiku a sounáležitost. Dáte tak svému dítěti jasně najevo, že jste tady a pomůžete mu. Ve chvílích kdy nemůže, dokážete společným úsilím překážku překonat. Spojíte se a dokážete to. A ve chvíli, kdy na jízdu stačí samo, nebráníte mu.

Z pohledu bezpečnosti za sebe mohu říct, že jsem z tyče měl lepší pocit, než dříve ze sedačky nebo vozíku za kolem. A nezapomeňte na přilbu a ochranné brýle, pro oba. Doporučuji vzít si i anténky s praporkem, dopředu i do zadu. Všem přijíždějícím řidičům tak dáte jasný signál, aby zvýšili svou pozornost. A pokud byste se náhodou museli vracet za šera, umístěte na tažnou tyč další blikátko. Jste v tu chvíli long vehicle a řidiči na to nejsou zvyklí.

Další články