Dětské sedačky na kolo

Z hlediska bezpečnosti je podstatný základní fakt - cyklista je v silničním provozu vždy tím ohroženějším a spolu s chodci patří k nejrizikovější skupině na silnici. V městských aglomeracích tvoří dokonce více než polovinu obětí silničních nehod. Cyklista s dítětem v sedačce nebo s vozíkem za kolem je ještě zranitelnější. Kolo se hůře ovládá, cyklista je pomalejší v manévrování a i z hlediska rovnováhy dochází ke zhoršení. Vozík za kolo bych do městského a velkoměstského provozu nedoporučoval. Občas vídám i v Praze na magistrále zabloudivší skupinky cyklistů s vozíky za koly. To považuji za hazard z hlediska bezpečnosti, ale i šílené z ohledu zdraví dítěte. To se výfukových plynů doslova „nažere".

Dětská sedačka na kolo je dobrá na kratší vyjížďky.
Dítě má kontakt s rodičem (nebo jezdcem), ten jej také může snáze kontrolovat a reagovat na jeho případné stížnosti a přání. Pokud je sedačka na nosiči vzadu, je kontakt o něco horší, ovšem stále lepší, než když je potomek ve vozíku. Někteří dětští lékaři upozorňují na značné otřesy páteře, zejména při jízdě mimo silnici. Navíc pokud dítě usne, povolí se mu svaly a páteř je k otřesům ještě více náchylná. Málokdo si uvědomuje, že mícha je ve své podstatě prodloužený mozek a otřesy jsou pro ni velmi nebezpečné. Každý slyšel o otřesu mozku, málokdo si ale umí představit, že jej lze způsobit i jinak než úderem do hlavy. Do značné míry to můžete ovlivnit sami . Důležitý je určitě výběr trasy. Nejezděte do míst, o kterých víte, že tamější silnice jsou špatné, plné výmolů a neudržované. Volte co nejklidnější cyklotrasu, i s ohledem na hustotu provozu.

Kupte dítěti do sedačky vhodnou přilbu.
Až potkáte cyklistu s dítětem v cyklosedačce, všiměte si, jak bývá většinou dítě skrčené a ohnuté nebo předkloněné kvůli daleko dozadu přečnívající přílbě. Do sedačky vyberte přilbu slabší v týlové části, dítě je zde chráněno i sedačkou. Další trik, který mohu doporučit, je okoukaný z Formule 1. Nalepte v zadu na přilbu kousek suchého zipu a ve správné výšce přilepte jeho protikus na sedačku. Hlavička se po sepnutí „sucháče" výrazně zpevní a nelítá. Dítě do sedačky na kolo i do vozíku vybavte kvalitními ochrannými brýlemi kvůli hmyzu, prachu ale i možnému pádu. A ještě jedna věc, délka vyjížďky: Nevyjíždějte na dlouho, a když dítě usne, udělejte si raději přestávku, opravdu je ve spánku zranitelnější.

Vybírejte mezi atestovanými značkami u odborníků.
K sedačkám samotným, resp. k výběru značky, toho mnoho nemám. Všechny atestované sedačky na kolo, které jsou na trhu, jsou kvalitní a odpovídají požadavkům na bezpečnost. Všechny mají polohovatelnou výšku opory pro nožičku a vícebodové bezpečnostní pásy. Polohování zad prakticky nevyužijete, snad jen u těch úplně malých dětí, ale ty bych si já zase netroufl vzít na kolo.

Ostatně sami zjistíte, že je to docela dřina a když se dítě začne z ničeho nic vrtět nebo na něco ukazovat, máte s kolem najednou dost práce. Rodinám, kde jezdí oba, mohu ještě poradit přikoupit druhou montážní sadu. Držáky se upevní na obě kola a sedačku lze potom snadno přehodit z jednoho kola na druhé (žena na pánském kole bývá často nebezpečná sama sobě, natož když si ho půjčí kvůli sedačce a dítěti).

Bezpečností především!
Připevněte si na kolo nebo sedačku anténku s praporkem, tak jak je znáte z vozíků za kolem. Řidiči kolem vás zpozorní a ví, že se něco děje, pojedou kolem vás opatrněji. Pokud máte sedačku vzadu na nosiči, doplňte ji i reflexními prvky a blikátkem. Pokud se rozhodnete pro vozík za kolo, který sám o sobě není levný, investujte i do nadstandardních prvků bezpečnosti.

Tak tolik z vlastní zkušenosti k dětským sedačkám. Naše rodina letos úspěšně postoupila do dalšího levelu - k tažné tyči. Vám ale přeji šťastné kilometry s dětmi v sedačce a nepřehánějte to - jsou to děti.

Další články