Dá se jezdit v přírodě na kole, pokud vás trápí alergie?

Co ve vlastním zájmu nepodceňovat
Pokud rozumíte povahám, jako jsem já, tak dobře pochopíte. Když je venku alespoň trochu hezky, mělo by se jít ven. Na druhou stranu pokud vás trápí alergie, stejně jako mě, víte, že na kole na silnici to není úplně ono. Nejsem lékař, ale jsem chytrý jak rádio. Vysvětlím hned. Na Českém rozhlase jsem jednou poslouchal alergoložku, která vyprávěla, že pyly v kombinaci se zplodinami z aut je pro alergika téměř jako cesta do pekel. Uznejte tedy sami, že alergik na kole na rušné silnici asi skutečně nebude to pravé ořechové. Pylu je v ovzduší nejméně po ránu a později večer, tedy v období, kdy je i klidnější provoz. Každopádně pokud máte problémy s dýcháním už po ránu nebo se necítíte dobře, na kolo rozhodně nesedejte, alergie se vám sportem určitě nezlepší.   

Jak plánovat trasy
Pokud vás trápí alergie na kole, tak byste se měli vyhýbat úsekům, o kterých dobře víte, že by vás mohly ohrozit, takže jezdit v rozkvetlé aleji asi nebude ideální. Na druhou stranu vyrazit po pravidelném jarním dešti, který spláchne ze vzduchu pyly, může být pro vaše alergie na kole docela bezpečné. Od věci jistě není také sledovat webové stránky www.pylovasluzba.cz oznamující aktuální alergeny a zhodnocení situace. Pokud máte rádi projížďky lesem, tak jezděte raději hlouběji do lesa, protože pyl se koncentruje spíš na okrajích.

Prevence a tipy
Obecně se soudí, že dobrou prevencí je otužování. Vhodné je také dopřát si důkladnou sprchu po každé jízdě, což je pro většinu z nás sice samozřejmé, ale kromě hygieny je důležité uvědomit si, že se důkladným sprchováním smyje pyl z vlasů a pokožky. Účinná je také nosní laváž, tedy výplach speciálním roztokem se solí, který odstraní hlen a spustí důkladnou očistu nosních dutin. Mějte také na paměti, že některé velmi často užívané léky proti alergiím způsobují ospalost. Někteří lékaři cyklistiku a sport obecně při alergiích nedoporučují vůbec, ale samozřejmě co člověk, to názor. Já si na jarní projížďku i přes svou alergii čas udělám.

Další články