CykloRáj u Wolfgangsee (Rakousko)

Když jsme vloni cestou z Chorvatska projížděli přes Rakousko kolem Salzburgu, všimli jsme si množství jezer na mapě a udělali malou odbočku. Asi půl hodiny cesty ze Salzburgu směrem na Linz se nachází podle mě nejkrásnější z jezer - Wolfgangsee. A tak jsme se sem letos vypravili na 10 dnů i s kolama.

Průzračně čistá voda na koupání
Každý, kdo se rád koupe v čisté vodě bez mořské soli, ocení místní koupání. Není sice teplé jako moře, ale když si krásně zaplavala i moje žena a roční miminko, tak voda nemůže být tak studená. Pozoruhodné, když vezmeme v potaz, že jezero je ve vnitrozemí obklopeno alpskými kopci s výškou nad 1.700 metrů.

Kempovali jsme v Abersee. Je to dobrý výchozí bod. Blízko rychlostní silnice, kemp je přímo na břehu jezera, všude nádherně čisto. Sanitární budovy na zápaďácké úrovni.

Cyklistika pro všechny
Kolem jezera Wolfgangsee a sousedního Mondsee vede turistická cyklotrasa. Většinou po rovině, takže je ideální pro rodiny s malými dětmi nebo i seniory. Každý, kdo se chce kochat pohledem na jezero, lodě a okolní scenérii si to užije.
Kdo se nezalekne kopců, ten se může směle vydat nahoru. Buď vyšlapat, nebo se nechat vyvézt lanovkou na Zwölferhorn nad Sankt Gilgenem a bajkovat ve výšce nad 1.500 metrů.

Dovolenou si tady užijete i bez kola.
Od jezera vyjíždí vyhlídková historická zubačka na vrchol Schaffberg. Strmě stoupá až do bezmála 1.800 metrů nad mořem. Nahoře Vás čeká dle průvodce nejkrásnější rakouský výhled na jezera. Celkem jich je 6. Radím Vám, nepodceňte oblečení, my jsme tam vymrzli. Na vrcholu fučí, čelenka, větrovka a zateplená flíska se Vám určitě bude hodit i vparném létě.
Cestou zpátky se nám stalo, že historická parní zubačka se uvařila a musela se v půli kopce chladit. Asi je to běžná záležitost, protože personál okamžitě vytáhl klobásy a začal je ve volné chvíli nad parním kotlem vařit a rozdávat čekajícím výletníkům  ;-)
Na Schaffberg se dá za 3 hodiny také vystoupat pěšky přímo od jezera.
 


Výhledy ze Schaffbergu... asi není, co dodat. Snad jen, že ve skutečnosti je to nepopsatelně úchvatnější.Jezerní atrakce
Kromě turistiky, cykloturistiky, lanovek, koupání a vláčků křižují jezero vyhlídkové lodě. V čele flotily je historický lopatkový parník Franz Josef I. Lodě pendlují mezi 3 hlavními historickými městy - nejstarším a největším městečkem Sant Wolfgangem a Stroblem a Sankt Gilgenem, kde má příbuzenské kořeny samotný Mozart.(Nemůžeme se se ženou shodnout, já tvrdím, že se tam narodila jeho sestra a má žena, že Mozartova matka. Já na tyhle věci moc nejsem.)

Poctivá rakouská kuchyně
Rakušáci si potrpí na čerstvé a poctivě připravené jídlo, které si můžete vychutnat v desítkách restaurací nejrůznějšího stylu přímo nad jezerní hladinou. Kuriozní starohabsbursky působící dechovka a páni v rakouských krojích (kožené kraťasy s kšandami) přispívají k večerní atmosféře v historickém centru Sankt Wolfgangu.

Nezapomíná se ani na nejmenší.
Dětské koutky a prolejzačky jsou na každém rohu. Vždy upravené a bezpečné. Bohužel vždy nebezpečně blízko od stánku se zmrzlinou. A tak je těžké dětskému škemrání odolávat.
Ale je to přeci dovolená a i děti si to musí užít po svém.

Zklamáním pro nás bylo značení cyklotras. Trochu jsme bloudili, ale vždy bylo na co koukat (viz foto. stodola se skřítky vyřezanými  z kořenů).

Možnosti v okolí
Pokud by Vám náhodou zbyl volný čas nebo pršelo, můžete vyrazit do okolí.

  • Salzburg - nádherné historické město s hradem nad městem
  • Ledovec Dachstein s úchvatnou ledovcovou jeskyní, lanovkou na Krippenstein s vyhlídkou "Five fingers"
  • Hallstadt - exkurze historické těžby soli
  • Bad Ischl - lázeňské město s termálkem


Více informací a možnost vyhledat ubytování v penzionech a kempech zde: http://wolfgangsee.salzkammergut.at/

Někdy naviděnout. My se tam zase někdy vypravíme znovu.
Pavel

Další články