Co všechno prozradí cyklocomputer

U levnějších modelů, tím myslím do tisíce korun, najdete vcelku obdobnou skupinu funkcí. Hodně se v diskusích probírá, zda koupit cyklocomputer drát nebo bezdrát. Často se namítá, že cyklocomputery s dálkovým přenosem vykazují proti kabelovým chybu měření. Z vlastní zkušenosti vím, že v této cenové relaci je to zcela jedno. Chyba není fatální a pokud ano, tak to není typem přenosu dat. Levnější cyklocomputer toho mnoho nenabídne. Na druhou stranu běžný cyklista potřebuje právě základní funkce. Určitě si ale ohlídejte, aby měl funkci automatického vypnutí i startu. Je nepříjemné vybít si baterku po odstavení kola nebo zjistit, že jsme nic nezměřili, protože jsme cyklocomputer nespustili. Určitě se také zaměřte na voděodolnost pouzdra, jinak vás v dešti čeká balení do igelitů, případně demontáž. Také se hodí indikátor stavu baterie.

Co vám tedy levnější cyklocomputery prozradí? Udávají okamžitou, průměrnou a maximální rychlost, cestovní čas, celkový čas jízdy, ujetou vzdálenost a denní vzdálenost. Mají hodiny a většinou i stopky. Většina těchto cyklocomputerů má také paměť na dvě kola.

Pokud chcete nějaké další funkce jako je výškoměr, dostanete se do vyšší cenové třídy. Nerad bych nějak přesněji definoval cenové rozpětí téhle kategorie, protože jednotlivé funkce se vzájemně prolínají a navíc jsou velké cenové rozdíly u stejných modelů a různých prodejců. Vřele doporučuji strávit výběrem více času, ten rozdíl může být i několik tisíc korun u stejného typu. Zhruba se dá tato kategorie definovat rozpětím mezi jedním a čtyřmi tisíci korun. Takový cyklocomputer už třeba umí i sdělit údaje o vaší aktuální tepové frekvenci a zaznamenává čas, po který se pohybujete v individuálně nastavitelném tepovém pásmu. Kromě standardních informací také monitorují aktuální stoupání, teplotu vzduchu a veškeré informace o nadmořské výšce.

Předností těchto dražších cyklocomputerů bývá široký víceřádkový multifunkční displej, který je snadno čitelný a zobrazuje více funkcí najednou (můj sedm). To usnadňuje sledování informací za jízdy a vaše ruce mohou být stále na řídítkách. Tento typ cyklocomputeru také nabízí funkce jako měření kadence, výkonu (ve Wattech) a měření spotřeby kalorií. Významný rozdíl proti levnějším cyklocomputerům je i v uchování dat, jejich přenos do PC a možnosti následného vyhodnocování. Některé cyklocomputery lze nosit jako náramkové hodinky a přitom je i snadno upevníte na řídítka nebo představec. V horní hranici téhle cenové kategorie dostanete k cyklocomputeru i software pro zpracování dat ve vašem počítači.

Pokud chcete ještě více funkcí, ocitnete se mezi sporttestery v provedení cyklocomputerů. Jsou vybaveny sofistikovanými stopkami s pamětmi a poznámkami, komplikovaným měřením veličin i se základním okamžitým vyhodnocením, šifrovaným dálkovým přenosem. Sestaví Vám teplotní diagram celé cesty, diagramy spotřeby kalorií a další statistiky v ose času nebo vzdálenosti. Vybavené jsou obousměrnou infračervenou komunikací pro sdílení s PC, případně kabelovým vstupem. Popis všech funkcí je na samostatný a spíše odborný článek. Z vlastní zkušenosti je nemohu posoudit.

Z pohledu mého amatérsko-pohodového ježdění jsou pro mne získaná data neupotřebitelná a zbytečná. Ostatně cena také není zanedbatelná. Za profesionální sportester v provedení cyklocomputeru vydáte mezi šesti až dvaceti tisíci korun. A upřímně, vyjma profesionálů, kdo by se chtěl po vyjížďce ještě doma trápit se zpracováváním dat? Z těch dražších funkcí by se mi snad hodila jen OwnOptimizer, ta předčasně varuje před stavem přetrénování. I když ani to asi u mě nehrozí. Kolo je hlavně o pohodě nebo ne?

Další články