Adrenalinová MTB centra ve Skotsku

Ta první se tu objevila už v devadesatých letech po úspěchu podobných projektů ve Walesu. Skotská lesní správa se tím nechala inspirovat a založila legendární síť středisek, známou pod označením 7stanes (stane je skotsky kámen). Jejich obrovská popularita pak dala vzniknout dalším centrům hlavně na slavné Skotské Vysočině.

U většiny středisek je k dispozici půjčovna kol, cyklo obchod, kavárna, sprcha, myčka kol i rozličné možnosti ubytování a občas i kyvadlová doprava na začátek sjezdu. Své jezdecké schopnosti pak můžete otestovat na pohodových zelených, houpavých modrých, náročných červených a lehce sebevražedných černých stezkách. Strašidelné skoky a jiné překážky se ve většině případů dají objet nebo obejít. To ale často neplatí u černé, a hlavně oranžové obtížnosti, která je opravdu určená pouze pro experty.

Větší centra nabízejí také malé tréningové okruhy, kde je možné pilovat jezdeckou techniku. Zdolání jednotlivých okruhů zabere maximálně pár hodin a zahrnuje většinou „zábavné“ stoupání, následované logicky více méně extatickým sjezdem. Stezky jsou rozděleny na různě laděné úseky, které jsou často vtipně, jindy poeticky nebo rovnou vulgárně pojmenovány. Na internetu je možno zjistit si veškeré informace i stáhnout mapky jednotlivých center.

Největším, nejznámějším a také nejdostupnějším skotským MTB centrem je les Glentress, v malebném údolí řeky Tweed, asi hodinu cesty na jih od hlavního města Edinburgh. Najdete tu téměř 80 km tras. Zelená je ideální pro rodinou vyjížďku s nádhernými výhledy do krajiny. Pohodová modrá je jako nekonečný tobogán, který vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

Červená trasa je dokonalá všehochuť, slavná svým rychlým charakterem, dlouhými skoky v části „Spooky Wood“ a dřevěnými chodníky v části „Magic Mushroom“. Náročnost kamenité černé stezky, plné strmých stoupání a ještě strmějších klesání, dokresluje fakt, že jeden úsek je pojmenovaný prostě „The Bitch“ (fena?). V nedalekém Innerleithen je pak dalších dvacet kilometrů červených stezek a také populární sjezdová trať.

Pokud tedy rádi jezdíte na horském kole, rozhodně si při návštěvě Skotska vyšetřete alespoň jeden den pro návštěvu Glentress. Pokud je ovšem horská cyklistika vaší vášní, vyšetřete si na průzkum skotských MTB center raději celou dovolenou. Každé středisko je totiž něčím unikátní. Kirroughtree je například známé díky jeho přírodním chodníkům na obnaženém žulovém podloží, kde jen pár nastříkaných šipek naznačuje ideální stopu.

Drumlanrig je hlavně o kořenech. V Mabie zase najdete nejnáročnější vyvýšené dřevěné mosty a prkna (north shore) v celé Británii. Centrum Ae kromě super poletů v části „Omega man“ na červeném okruhu, nabízí hned dva skvělé sjezdy, jeden navržený speciálně pro šlusaře začátečníky. V Dalbeattie pak na ty zkušenější, odvážné a lehkovážné, čeká „The Slab“, čtrnáct téměř vertikálních metrů kontrolovaného pádu po skalní stěně. A to jsme pořád na jihu Skotska. Směrem na sever je podobných center požehnaně a další se objevují skoro každý rok. Za zmínku stojí rozsáhlá centra Moray Monster Trails a Lernie Red Rock kousek od Inverness a nebo Lagan Wolftrax u Dalwhinnie. Na západním pobřeží je pak možno zajezdit si v nádherném Glencoe a hlavně ve Fort William, jehož tratě každoročně hostí světový pohár horských kol. Na start zdejšího sjezdu a náročné červené trasy vás také pohodlně dopravý místní gondola.

Jestliže se tedy chcete dokonale vyřádit v sedle horského kola, Skotsko je pro vás jasná volba. A to samozřejmě nemluvím jen o specialně vybudovaných stezkách. Skotská Vysočina a ostrovy na západním pobřeží jsou pro příznivce odpružených vidlic a širokých plášťů jako stvořené. Místní benevolentní zákony o přístupu do krajiny vám dávají obrovskou svobodu pohybu a stovky kilometrů lesních cest a horských stezek zaručují, že se rozhodně nudit nebudete. Dramatická příroda, svérázní domorodci, praštěné počasí a zlatavá whisky jsou pak příslibem, že na vaše skotské dobrodružství jen tak nezapomenete.

Autor: Josef Vaníček, píše cestopisy a články pro CK Mundo, u níž také vede jako průvodce zájezdy do Skotska.

Další články