Vyznáte se ve světě běžeckých závodů?


Koketujete s myšlenkou vyrazit na první běžecký mítink? Nebo jste ostřílený závoďák a chcete posunout své limity na jiných trasách či typech závodů? Nakoukli jsme pod pokličku běžeckým disciplínám jako půlmaraton, ultra, překážkové běhy, běhání se psem a mnoha dalším. Jaké běhy lákají vás?

Jaký běžecký závod hledáte?

 

Chci tipy na vesnické závody a pivní běhy

1. Běžecké závody podle vzdálenosti


Běžecké závody
zdroj: Pexels

Sousedé si musí ťukat na čelo – když dobíhám k domu, zpravidla mrknu na chytré hodinky, klušu ještě o tři lampy dál a pak teprve zastavím. GPS mi totiž u dveří ukazuje jen 4,7 km a pětka se musí zaokrouhlit. Máte to podobně? Při běhu zkrátka myslíme v kilometrech a vzdálenosti jsou pevně dány.


Běžecké závody do 10 km – okuste závodní atmosféru


Pokud se závoděním začínáte, pětka či desítka jsou jasnou volbou. Zvednete si sebevědomí, ozkoušíte, zda vám vyhovuje taktika start-cíl či budete raději postupně zrychlovat, a když to přepálíte, do cíle se už nějak dostanete.

Na tyto trati také rychle natrénujete a ani vaše klouby, vazy, svaly a šlachy nebudou trpět tolik, jako byste se pustili hned do maratonu. A pokud přece jen maraton v plánu máte, kratší závody jsou skvělým tréninkem rychlosti a zvykání si na závodní prostředí.

Navíc se jedná o populární tratě, které naleznete na většině běžeckých událostí.

 

Pro koho jsou běžecké závody do 10 km?

  • ideální jako první závodní zkušenost
  • pro ozkoušení taktických variant
  • jako příprava na náročnější trasy
  • pro rozvoj rychlosti

 


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální seznam běžeckých závodů do 10 km


Běžecké závody do 21 km – posuňte svou výkonnost


Běžecké závody do 21 km
zdroj: Pexels

V poslední době se objevuje řada běhů, které mají nezvyklou vzdálenost – přerostly desítku, ale nedozrály do půlmaratonu. Často se odehrávají v terénu a setkáte se s nimi například u běžeckých seriálů Běhej lesy nebo Horská výzva.

Jsou skvělou cestou, jak ochutnat terénní běhy a horské traily i pokud zatím nemáte tolik naběháno. Pokud plánujete jako vrchol sezóny půlmaraton, jsou spolehlivou prověrkou, že závod zvládnete.

Pro koho jsou běžecké závody do 21 km?

  • ideální první krok k delším běhům
  • na vyzkoušení terénních a horských běhů
  • jako prověrka před půlmaratonem


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Přehled všech termínů běžeckých závodů do 21 km


Půlmaraton – zažijte krásu delších tratí


Tady to začíná být vážné a vzdálenost 21,0975 km je první velkou běžeckou výzvou. Řada půlmaratonců se staví na start díky hecování kamarádů nebo kvůli sázce s kolegy, a jsou důkazem, že se správným tréninkem se této vzdálenosti nemusíte bát.

Disciplína samotná se pohybuje na hranici rychlosti a vytrvalosti, a tak je třeba přistoupit také k tréninku. Mezi běžci platí nepsané pravidlo, že první půlmaraton je o absolvování a další závody již můžete experimentovat s rychlostí.

Více o tom, jak zdolat půlmaraton

Pro koho je půlmaraton?

  • pro milovníky výzev
  • pro rozvoj vytrvalosti a rychlosti zároveň
  • pro začátky ve vytrvalostních disciplínách


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální termínovka běžeckých závodů v délce půlmaratonu


Maraton – pokořte královskou vzdálenost


Maratonská trať měří úctyhodných 42,195 km a dle legendy ji jako první zaběhl řecký voják, který její absolvování bohužel nerozdýchal. Stejného osudu se bát nemusíte, s poctivým tréninkem vše zvládnete a v cíli vykouzlíte i úsměv.

 

Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton. (Emil Zátopek)

Tisíce lidí se do maratonu pouští hned první rok běhání a úspěšně jej absolvují. Často tím odstartují pozitivní změnu ve svém životě. Nic však nezkazíte, když budete poctivě polykat kilometry a do maratonské vzdálenosti dozrajete o pár let později, až vaše tělo i hlava přivyknou delším vzdálenostem – o to více si trať užijete a vychutnáte.

Více o maratonské vzdálenosti

Pro koho je maraton?

  • pro zkušenější běžce
  • pro rozvoj vytrvalosti
  • na otestování svých limitů


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální seznam běžeckých závodů v délce maratonu


Ultramaraton – testujte hranice možného


Běžecké závody v horách
zdroj: Pexels

Ultramaraton je cokoliv delšího než maraton a čeká na vás, pokud rádi zkoumáte hranice svých fyzických možností. Při ultra zjistíte, že většina omezení je ve vaší hlavě, což vám dodá sebevědomí a nadhled. Dostanete se i do stavu, kdy bolí každý krok a okolí vás nechápe, zkrátka není to pro každého.

Jestli chcete s extrémními vzdálenostmi začít, vyzkoušejte nejprve kratší horské běhy a kilometráž postupně navyšujte. Podobně jako u maratonu platí, že k ultra se musíte proběhat.

Více o ultramaratonech a těch, co je běhají

Pro koho je ultramaraton?

  • pro zkušené běžce
  • pro milovníky hor a přírody
  • při testování fyzických limitů


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální termíny běžeckých závodů v délce ultra


Hodinovky a 24hodinovky – běžte jako o život


Věděli jste, že běh se neměří jen na vzdálenost, ale běhat můžete také na čas? Při hodinovce máte přesně 60 minut, abyste uběhli co nejvíce kilometrů, a často se běhá na atletickém stadionu. 24hodinovka je pak regulérním ultraběhem, kdy za celý den i noc musíte doběhnout co nejdále.

Pro koho jsou hodinovky a 24hodinovky?

  • pro zkušené běžce
  • pro milovníky hor a přírody
  • při testování fyzických limitů


Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

2. Běžecké závody podle toho, kde se běží


Bežecké závody pro veřejnost
zdroj: Pexels

Někdo rád ticho hor a jiný ruch města. V nabídce existuje tolik závodů, že ten svůj si vybere každý.

Pokud vás lákají spíše menší závody, stáhněte si e-book  42 vesnických závodů + 5 pivních běhů.


Městské běhy – energie davu vás požene vpřed


Představte si energii stovek až tisíců lidí. Kapelu, která vyhrává do kroku. Diváky, co fandí po celé trati. A vy jste toho součástí. V cíli převezmete povedenou medaili a půjdete to oslavit.

Městské běhy mají krásnou atmosféru, až vám z ní naskočí husí kůže. Mezi nejvyhlášenější závody patří maraton a půlmaraton v Praze, půlmaraton v Olomouci či půlmaraton v Karlových Varech. Vždy můžete běžet i kratší trasu, a to formou štafety.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální termínovka městských běhů


Běžecké závody v přírodě – v terénu to běhá samo


Běžecké závody v terénu
zdroj: Pixabay

Překonáváte terénní nerovnosti, kocháte se výhledy, na trati se s nikým nemačkáte a už vám nemůže být lépe. Navíc se nadýcháte čerstvého vzduchu. Běžecké závody v přírodě mají své kouzlo a provedou vás spoustou nových míst. Na Běhej lesy Karlštejn se například podíváte do jindy uzavřeného lomu Velká Amerika.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální seznam běžeckých závodů v přírodě


Horské běhy pro veřejnost – kopce vás nezastaví


Horské běhy jsou podkategorií běhů v přírodě, s tím rozdílem, že se odehrávají v horách. Vyžadují už určitou fyzickou zdatnost.

Nejznámějším běžeckým seriálem je Horská výzva, která nabízí závodní tratě kolem 17 km i ultramaratony. Čím dál větší oblibě se těší také disciplína běh do vrchu, kdy zkrátka vystartujete dole pod kopcem a první nahoře vyhrává.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Přehled běžeckých závodů v horském prostředí

 

Nezapomeňte také, že ze závodu budete mít fotky a patřičně se na něj ohákněte.


Extrémní běžecké závody – návykové „šílenství"

 


Náročnější horské běhy se zdají zpočátku nedostižné, poté si o nich přečtete článek nebo knížku, zkouknete film, potkáte kamaráda, co běžel trail v Itálii a už jste nalomení: „Mám to zkusit? Dám to?“ Proč ne, nazujte objemovky a hurá do tréninku, nemusíte hned na Beskydskou sedmičku.

Kromě klasických ultratrailů se můžete v horách věnovat i disciplíně zvané skyrunning – čili běhání v horách, kde nastoupáte minimálně 2 000 m, zdoláte kopce s alespoň 30% stoupáním a stupeň obtížnosti cest nepřesáhne horolezeckou II. Pokud si chcete tenhle krásný a pořádně náročný běh vyzkoušet, nemusíte hned do Alp, na své si přijdete i u nás.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Aktuální seznam extrémních běžeckých závodů


3. Další typy běžeckých závodů


Běhat se dá se psem, s buzolou a mapou, přes překážky, po atletickém oválu i v partě podél toku Vltavy. Jaké jsou další běžecké disciplíny?


Překážkové běhy (OCR závody) – nahoďte úsměv a obalte se blátem


Běžecké závody typu Spartan
zdroj: Pexels

Milujete adrenalin a nevadí vám trocha špíny a bahna? Pak vyzkoušejte některý z překážkových běhů typu Spartan či Gladiator Race. Kromě vytrvalosti a rychlosti využijete také výbušnost, sílu a přesnost.

V přípravě běhejte tak, jak jste zvyklí, případně doplňte trénink o krosové výběhy a seběhy. Jen běh ale k super výkonu nestačí. Nezapomeňte posílit horní polovinu těla, budete ji potřebovat při ručkování či přenášení břemen. Ideální je zapojit posilování či se přihlásit na kruhový trénink.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Více o překážkových, neboli OCR, závodech


Orientační běh – zatančete si s buzolou a mapou


Pamatujete na tábor či školu v přírodě? Jak jste se s mapou proháněli po lesích a hledali kontroly? Orienťák se v Čechách těší velké oblibě a má dlouhou tradici – první závody se na našem území konaly dokonce již v 19. století.

A co orienťák přesně je? Jedná se o většinou terénní běh s buzolou a podrobnou mapou. Na mapě máte vyznačená kontrolní stanoviště, která musíte obejít v co nejkratším čase. Kudy se k nim dostanete, je na vás. Nejčastěji mají kontroly stanovené pořadí, někdy si cestu volíte vy.

Pokud si zatím netroufáte na závod, ale chcete si orientační běh vyzkoušet, hledejte Areály pevných kontrol – tedy tréninková místa, kde jsou kontroly napevno rozmístěny. K orienťáku nanečisto vám stačí starší tenisky a buzola. Mapu obvykle seženete v blízké hospodě, infocentru či na úřadě.

Více o orientačním běhu

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024


Odkaz na nejbližší závody v místě vašeho bydliště


Běžecké závody se psem – uhánějte s větrem o závod


Běhání se psem
zdroj: Pixabay

Ve dvou se to lépe táhne a takový pes neodmlouvá a má vás rád, ať naplánujete jakoukoliv trasu. Navíc vás pejsek při běhu solidně zrychlí. Pětikilometrová trať v nenáročném terénu se běhá i tempem pod 3 minuty na kilák.

Předpokladem k tomu, abyste se s chlupáčem mohli věnovat běžeckým sportům, jako je canicross či dogtrekking, je absolvovat základní výcvik a naučit pejska tahat.

Více o canicrossuVíce o dogtrekkingu

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

Přehled termínů běžeckých závodů pro pejskaře


Štafetové běhy – poznejte sílu týmu


Také vás zasáhla vlna Vltava Run? Závodu, kdy běžíte v partě od pramene Vltavy až do Prahy a střídáte se na libovolně dlouhých úsecích. S týmem během závodu sdílíte vše – od spánkové deprivace, přes píchání v koleni, až po radost ze zdolaného úseku a euforické nadšení v cíli, díky kterému si závod budete chtít příští rok zopakovat.

Vltava Run ale není jediný svého druhu, další dálkové štafety se odehrávají na Sněžce, Pálavě i podél Labe. Štafetový běh není nutně jen dálkový běh, v týmu si zazávodíte také na každém větším maratonu či půlmaratonu a své místo má i v atletice.

Tipy na běžecké závody v roce 2023 a 2024

 


Běh a atletické disciplíny – znáte všechny?


Běh jako atletická disciplína
zdroj: Pixabay

Běh u nás tak zdomácněl, že jej málokdy vnímáme jako především atletickou disciplínu. V lehké atletice je však pevně zakotven a dělí se následovně.

  • sprinty (do 400 m)
  • střední tratě (800 m, 1 500 m)
  • dlouhé tratě (5 000 m, 10 000 m, 3 000 m překážek)
  • silniční běhy (10 km, půlmaraton, maraton)
  • překážkové běhy (sprinty do 400 m, štafety 4× 400 m)
  • štafetové běhy (do 4× 1 500 m)

Aktuální termínovka atletických disciplín

Stáhněte zdarma e-book 42 tipů na vesnické závody + 5 pivních běhů

 

1 000 běžců, 1 000 chutí. Který závod sedne vám?


Po přečtení článku jste o chlup moudřejší a máte představu, který typ závodění vás bude bavit. Svět běžeckých závodů přiblížíme i v navazujících textech, na vás je nazout běžecké tenisky, obléct kraťasy, funkční svršek a vyrazit.

 

Máte na běh co nosit?



Další běžecké čtení na jízdu MHD, k pivu či ke kávě

 

 

Pročtěte si nejobsáhlejší seriál o běžeckých závodech na českém trhu. Nejenže zjistíte vše o půlmaratonu, maratonu či dokonce ultramaratonu, ale posvítili jsme si také na disciplíny jako orientační běh, týmové štafety Vltava Run a Labe Run či běhání se psem. V článcích canicross a dogtrekking se například dozvíte, o kolik vás pes při běhu zrychlí. Že chcete přidat do běhu více vzrušení? Pak vás zaujmou OCR závody jako Spartan Race, Gladiator Race, Predator Race či Heroes Race. Pojďte si užít závodní atmosféru!

Další články