Bali – jak naplánovat dovolenou snů

Bali se stalo v posledních letech velmi populární destinací, dokonce i mezi Čechy. Někdy se o Bali říká, že se pro Čechy stalo druhým Chorvatskem, ale není to pravda. Do Chorvatska ročně podle Asociace cestovních kanceláří zavítá kolem 800 tisíc krajanů. Na Bali jsou to oproti Chorvatsku jen tisícovky lidí. Nicméně je pravda, že čísla možná půjdou nahoru.

Bali je bezpečnou exotickou destinací, která nabízí moře a tropické teploty kolem 30 stupňů Celsia po celý rok. Navíc podobně jako v jiných asijských zemí, je na Bali pro Čechy poměrně levně, a tak nejdražší položkou většinou bývá zpáteční letenka. Na Bali ročně zamíří více jak 5 milionů turistů, nejčastěji z nedaleké Austrálie. I přes rychlý rozvoj turismu si ale Bali dokázalo zachovat svou jedinečnou atmosféru a právem je nazýváno jako ostrov Bohů

Své přízvisko ostrov Bohů Bali získalo jednoduše díky tomu, že připomíná ráj. Není proto divu, že až 80 % z celkového počtu turistů, kteří míří do Indonésie, navštěvují právě Bali. Mimochodem věděli jste, že Bali není samostatnou zemí, ale součástí Indonésie? Co dalšího byste měli vědět?

 

Bali – základní informace

  • Stát: Indonésie (Bali je provincie)
  • Hlavní město: Denpasar
  • Oficiální měna: IDR (indonéská rupie)
  • Jazyk: indonéská Bahasa
  • Doklady pro vstup: pas + vízum
  • Počet obyvatel: 4,2 mil.
  • Náboženství: balijský hinduismus

 

 

Bali dovolená
Kdy na ostrov Bohů vyrazit podle počasí

 

Bali spadá do oblasti s tropickým monzunovým podnebím. Roční období se na Bali nedělí klasicky jako u nás na jaro až zimu, ale na období dešťů (rainy season) a období sucha (dry season). Období sucha trvá od května do září a v tyto měsíce většinou na Bali bývá krásné počasí a teploty kolem 30 stupňů.

Období dešťů trvá od října do dubna a v toto období na Bali poměrně dost prší. Úhrn srážek se nicméně předem nedá příliš dobře předpovědět. Vždy záleží jak na konkrétním roce, tak na oblasti na Bali, kam jedete.

Kdy je nejlepší dovolená na Bali?

Pokud si chcete být jistí, že vaše dovolená na Bali bude perfektní, vyrazte na Bali v období od května do září. Od června do srpna turistická sezóna nicméně vrcholí, a tak bude všude spousta lidí. Pokud se chcete davům vyhnout, kupte si letenku na květen či září

Pokud se na Bali chystáte v zimě, ani tak by se nemělo stát, že by vám pršelo 3 týdny vkuse. Počasí na Bali je vrtošivé a může pršet 3 dny vkuse a poté být 3 dny hezky. Nebo může každý den pršet např. 2 hodiny a hned po dešti se vyčasit. Obecně platí, že na severu Bali prší více než na jihu

 

Letenky na Bali
Jak a kde sehnat nejlépe

 

Pokud budete letenky na Bali shánět dopředu, můžete chytnout akční nabídku za zpáteční letenku už za 13 000 Kč. Nejspíš se ale nevyhnete více přestupům nebo delšímu čekání na letišti. Dražší letenky se pohybují kolem 18 00020 000 Kč. Nejlevnější letenky na Bali se dají sehnat z Vídně, Praha bývá o něco dražší. Akční letenky mívají v nabídce nizozemské aerolinky KLM, hledat můžete také u společnosti Emirates nebo Qatar Airways

Pokud poletíte z Prahy do Denpasaru (Bali) například přes Dubaj, let bude vypadat následovně: Praha-Dubaj (6 hodin) + Dubaj-Denpasar (8 hodin). Ani při sebelepším letu se ale stejně nevyhnete jet lagu, neboli pásmové nemoci. Časový posun na Bali oproti České republice je +7 hodin

 

Jak vyřídit víza na Bali

 

Po příjezdu na letiště v Denpasaru vaše dovolená na Bali začne imigrační kontrolou. Pokud plánujete na Bali zůstat pouze 30 dní, na letišti v Denpasaru vám stačí si vyřídit Visa on Arrival, která jsou zdarma. Pro vstup do země musí být váš pas platný minimálně 6 měsíců, zkontrolujte si to. Vízum na 30 dní nejde prodloužit. 

Pokud na Bali plánujete zůstat více než 30 dní, vyřiďte si na letišti za poplatek 35 USD Visa on Arrival s možností prodloužení. Po 30 dnech máte dvě možnosti. Buď vycestovat z Indonésie alespoň na 1 den do jiné země (např. Singapur, Vietnam, Austrálie, Malajsie, Thajsko) nebo si vízum obnovit na dalších 30 dní. Pokud se rozhodnete pro druhou možnost, čeká vás pořádná dávka byrokracie. 

Jak si prodloužit víza na Bali?

Pokud se rozhodnete prodloužit si víza na Bali svépomocí, čekají vás celkem 3 návštěvy pasového úřadu Kantor Imigrasi Kelas v hlavním městě Denpasar. Při 1. návštěvě musíte o vízum zažádat, při 2. návštěvě se vyfotíte a sejmou vám otisky prstů a při 3. návštěvě si pas vyzvednete. Pozor! Úředníci většinou na vydání razítka potřebují minimálně 14 dní, proto na pasový úřad vyrazte ideálně hned první týden po příletu na Bali. 

Pokud chcete mít o starost méně, můžete využít agentury Bali Extension Visa, kterých je po celé zemi spousta. Příslušné agentuře odevzdáte pas a oni za vás vyřídí krok číslo 1 a 3. Kroku č. 2 se ale nevyhnete a jednou na úřad budete muset osobně. Pokud byste chtěli o vízum zažádat ještě před návštěvou Bali, obraťte se na Velvyslanectví Indonéské republiky, které se nachází na Praze 5 v ČR. 

 

Doprava na Bali

 

Skútry a zase skútry

Hlavním dopravním prostředkem na ostrově jsou skútry. Auta mají jen bohatší Balijci nebo je využívají místní řidiči jako taxíky. Při první návštěvě Bali vás možná překvapí, kolik lidí, zvířat nebo věcí jsou místní schopní na jednom skútru přepravit. Na Bali se řídí vlevo a doprava je tam poměrně svérázná.

Měla by platit přednost zleva, ale většinou má přednost ten, kdo více troubí, nebo má větší dopravní prostředek. Proto se při řízení na Bali mějte na pozoru a vždy noste helmu. Nebojte se, na místní dopravu si rychle zvyknete. 

 

 

Kde půjčit skútr na Bali

Půjčovny skútrů najdete na každém rohu. Cena půjčovného se pohybuje od 50 000–90 000 IDR za den. Nejjednodušší bude, když se poptáte na vašem ubytování. Co je na Bali hodně levné, je benzín. Za plnou nádrž zaplatíte kolem 30 000 IDR (48 Kč). Na skútru můžete v pohodě objet celý ostrov.

Určitě si v České republice před odletem vyřiďte mezinárodní řidičský průkaz, ideálně s oprávněním na řízení motorky. Na Bali vám sice bude pro půjčení motorky stačit řidičský průkaz B, v případě nehody při řízení byste ale mohli mít nepříjemné popotahování s evropskou pojišťovnou. 

Vystavení mezinárodního řidičáku v ČR stojí jen 50 Kč. Pokuta za řízení bez něho na Bali může být až 1 000 000 IDR. V menších městech na policii nejspíš nenarazíte, ale pokud se vydáte na dálnici nebo na Sunser Road, je velká pravděpodobnost, že na policejní hlídku natrefíte. Proto si buďte jistí, že máte všechny doklady v pořádku. 

 

 

Po Bali autem + užitečné aplikace

Pokud se chystáte na delší výlet nebo chcete mít komfort auta, můžete si na Bali bez problémů pronajmout řidiče s autem. Pro komunikaci s řidiči používejte aplikaci Whatsapp, na Bali ji používá každý. Lepší než vzít si taxi na ulici, je objednat si dopravu pomocí aplikace Gojek nebo Grab.

Obě služby kromě klasických taxi aut nabízejí také svezení na skútru nebo dovoz jídla. V aplikaci předem vidíte cenu. Jediné co potřebujete, je chytrý telefon a mobilní data, která na Bali seženete u pouličních stánků. A na rozdíl od ČR velmi levně. 

 

Ubytování na Bali
Za kolik seženete vilu s bazénem

 

Ubytování na Bali je v porovnání s většími českými městy, jako je Praha a Brno, poměrně levné. Ubytovat se můžete buď v hostelu, v klasickém hotelu nebo ve vile, kterou můžete sdílet s ostatními návštěvníky, nebo ji mít sami pro sebe. Vyberte si jedno z ubytování na Bali

 

Ubytování pro 2 dospělé na Bali (cena za 1 noc):

Ubytování pro 2 dospělé + 2 děti na Bali (cena za 1 noc):

 

V jaké oblasti na Bali se ubytovat

 

Kuta Utara – Canggu

Turisté se na Bali koncentrují na několika hlavních místech hlavně na jihu, sever ostrova je poměrně opuštěný. Mezi nejpopulárnější místa patří například Canggu (Kuta Utara). Tato provincie leží asi 45 minut autem od letiště a nabízí vynikající zázemí pro digitální nomády, surfaře, rodiny s dětmi i mladé cestovatele.

Mezi nejturističtější místa v této oblasti patří Seminiyak (Kuta), kde najdete klasické hotelové resorty, nákupní střediska a klasické zázemí pro západní turisty. Oproti tomu Canggu je více autentické. Kromě turistů tam žijí i místní i když je to samozřejmě oblast přizpůsobená hlavně turistům. Za 100% autentickou balijskou kulturou musíte do vesnic, kde bydlí jen místní. 

 

Ubud – město hinduistických chrámů

Ubud se v posledních letech stal nesmírně populárním místem. Sice nemá moře, ale nabízí nádherná zelená rýžová políčka a velké množství hinduistických chrámů, které jsou na každém rohu. Centrum města je ale podobně turistické jako už zmíněná Kuta. Největšími lákadly pro turisty je bezpochyby Monkey Forest.

 

Kuta Selatan – Uluwatu

Dalším oblíbeným místem je Uluwatu, což je oblast úplně na jihu ostrova. Najdete tady krásné pláže jako stvořené pro surfování a lenošení.  

 

Doporučené očkování na Bali
Bezpečnost především

Pokud se chystáte na Bali, pak byste měli v předstihu myslet na vhodné očkování. Na Bali se doporučuje mít očkování proti žloutence A, B a očkování na břišní tyfus. Volitelné je očkování proti vzteklině. Ani očkování proti vzteklině vás ale v případě pokousání zvířetem neochrání. Jen vám ušetří asi 2 očkovací dávky z 5.

Jaké nemoci vám na Bali hrozí?

 

BALI BELLY

Mezi nejčastější potíže turistů patří zažívací problémy. Místní restaurace si kolikrát s hygienou příliš hlavu nelámou, a tak vás mohou při pobytu na Bali nemile překvapit průjmy, křeče v břiše či zvracení. Zažívací potíže mají dokonce svůj rozkošný název – Bali Belly, v překladu balijské bříško.

Na tuto nemoc většinou stačí 3 dny klidu. V lékárně si kupte prášky Entrostop. České léky vám na Bali nemusí zabrat. A prevence proti zažívacím problémům? Na Bali pijte jen balenou vodu a před každým jídlem si vždy umývejte ruce. 

VZTEKLINA

V roce 2015 se Bali zavázalo vymýtit na ostrově vzteklinu a zavedlo plošné očkování psů. Zejména ve větších městech se můžete setkat se psy, kteří mají místo obojku barevnou stužku. To znamená, že byli očkovaní proti vzteklině. Přesto se dávejte zejména na potulné psy ve vesnicích a v horách pozor a spíše se od nich držte dál.

Většina psů ve velkých městech je ale na lidi zvyklá a pokud je nenapadnete, nic vám neudělají. Vzteklinu můžete chytit nejen od psů, ale také od opic. Pokud by vás pes či opice kousla nebo škrábla do krve, do 24 hodin vyhledejte lékaře.

MALÁRIE + HOREČKA DENGUE

Malárii a horečku dengue přenáší nakažení komáři. Špatná zpráva je, že se proti nemocem nedá očkovat. Dobrá zpráva ale je, že nakažení malárií či horečkou dengue na Bali je spíše vzácné. Mezi první projevy nemocí patří vysoká horečka

TROPIČTÍ HADI

Na Bali se nachází několik jedovatých hadů. Ve městech je ale nepotkáte, takže se nebojte. Hadi žijí především v rýžových polích nebo v pralesech. Pokud se chystáte do přírody nebo za opicemi do pralesa, tak bezpečnější než šortky a tílko bude sportovní mikinadlouhé kalhoty, které vás ochrání proti možnému poranění. 

Přestože nepatří mezi nemoci, tak nejčastějším úrazem na Bali je jednoznačně pád z motorky. Uklouznutí na silnici bývá o to bolestivější, když jste jen málo oblečení. Pokud vás nehoda na skútru potká, nechte si rány řádně ošetřit a vydezinfikovat v jedné z nemocnic. Ještě před odletem si nezapomeňte vyřídit cestovní pojištění!

 

 

Tipy na výlety na Bali
Top 3 místa na Bali, která navštívit

 

Ať už se na Bali vydáte kamkoliv, určitě se vám tam bude líbit. Vyzkoušejte jeden ze 3 TOP výletů, na které budete vzpomínat celý život

 

1. Tegallalang Rice Terrace

Rýžové terasy Tegallalang patří mezi neprofláklejší rýžová políčka na Bali. Pokud si ale přivstanete nebo naopak na místo zamíříte až se západem slunce, vyhnete se největšímu náporu turistů. Políčky vede krásná stezka a můžete využít i jednu z Bali Swing, neboli houpaček. 

Vstupné činí zhruba 20 000 IDR, ale připravte si peníze raději v menších bankovkách. Poplatek od vás budou žádat různí tamější majitelé políček.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Feels your body fresh when you see the beautifull view like this 😍 • The Tegalalang rice terraces are one of the most famous tourist destinations in Bali situated in Tegalalang village just north of Ubud. The village is one of the 3 most beautiful terraced landscapes in the region, with the other two being in the villages of Pejeng and Campuhan. Although Tegalalang is rapidly becoming a bit touristy, this ancient valley is definitely worth a visit as it still has an unmistakeable timelessness about it. • This beautiful picture credited from: 📸 @jordhammonf 📍 Tegalalang Rice Terrace • Sharing your best moment with us, follow our IG @holibaliday and don’t forget to use hashtag #holibaliday #IngatBaliIngatHBD! ❤ • USE NO/LESS PLASTIC AND KEEP BALI CLEAN! 🙏❤🌏 • #holibaliday #parapejalan #liburanbali #liburanhemat #liburanmurah #balibackpacker #indonesiakaya #wonderfulindonesia #visitbali #visitindonesia #explorebali #balitour #balitravel #tirtagangga #karangasem #bali #indonesia #traveling #traveler #wanderlust #afterlight #explore #liveauthentic #goodlife #island #happiness #tegalalangriceterrace #tegalalang #ubud

Příspěvek sdílený HoliBaliDay - HAPPY EVERYDAY! (@holibaliday),

 

2. Banyumala Twin Waterfalls

Na severu ostrova kousek od městečka Gitgit najdete nádherné vodopády Twin Waterfall jako vystřižené z pohádkové knížky. Kromě toho že se v nich můžete vykoupat se cestou k nim (15 minut) pokocháte náramnou přírodou.

Vstupné činí 15 IDR (20 Kč). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pro mě jeden z nejkrásnějších vodopádů na Bali 💦 #twinfalls #visitbali #balitrip

Příspěvek sdílený Anna Jančevová (@annajancevova),

3. Pura Ulun Danu Beratan Bedugul

Na samém okraji jezera Beratan Lake leží nádherný hinduistický chrám, který hraje všemi barvami. Opět se vyplatí si přivstat, abyste se vyhnuli náporu turistů. Na břehu jezírka je možné si za poplatek půjčit šlapadlo.

Vstupné k jezeru činí 50 000 IDR (80 Kč). 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

📌 Templo de Ulun Danu, Bali, Indonésia Muitas vezes referido como o Templo do Lago, Pura Ulun Danu Bratan é uma das imagens icónicas que muitas vezes ecoam na memória daqueles que visitaram Bali - e com toda a justiça! Localizado nas margens do Lago Bratan, o Templo do Lago Bratan foi construído para permitir aos balineses fazer oferendas em honra da deusa do lago, Dewi Danu. ✈ .. .. .. .. 🏆 Selected Photo | Foto Selecionada .. .. .. .. .. .. #planetajade #viagenscomassinatura .. .. .. .. .. .. 📷 Arquivo Jade @planeta_jade .. .. ✍Ⓣ Jade, Gadventures .. .. 🌎 @planeta_jade .. .. 📲: Tag "#planetajade" to be featured 📲: Coloca o tag "#planetajade" nas tuas fotos para veres a tua foto destacada

Příspěvek sdílený Planeta Jade (@planeta_jade),

 

Na Bali za sportem 

 

Pokud patříte mezi vyznavače aktivní dovolené, máme pro vás pár tipů, na jaký sport se během dovolené na Bali vrhnout. 

Nejlepší sporty na Bali

 

SURFING: Pokud vás sjíždění vln vždycky lákalo, vaše dovolená na Bali je perfektní příležitost, kde to vyzkoušet. Na Bali jsou poměrně mírné vlny vhodné i pro začátečníky a nejsou tam žraloci. Surfařské školy jsou na pobřeží velmi časté. Za půjčení surfu na 2 hodiny zaplatíte 50 000 IDR (80 Kč). Za surfařského lektora, který vám bude k ruce, dáte dalších 50 000 IDR (80 Kč). Při surfování velký pozor na dehydrataci a úžeh. 

HORSKÉ VÝŠLAPY: Pokud vás lákají kopce, vyrazte na Mount Batur na východ slunce. Cesta nahoru vám zabere zhruba 2 hodiny a zvládnou ji i začátečníci. Na pokročilejší čeká Mount Agung

JÓGA: Bali je jógovým rájem a studio naleznete v každém větším městě. Zejména na turističtějších místech si ale za jógu připlatíte. 1 lekce stojí až kolem 100 000 IDR (160 Kč). Pokud hodláte na Bali cvičit jógu, přibalte si do kufru alespoň 1 outfit na jógu

CYKLISTIKA: Pokud patříte mezi milovníky cyklistiky, vyrazte na kolech objevovat např. rýžová políčka kolem Ubudu. Pokud budete v sedle trávit delší dobu, přijdou vám vhod cyklistické kraťasy. Fanoušci cyklo toulek by neměli minout ostrovy Gili, kde se nejezdí na skútrech, ale pouze na kolech. Ujeté kilometry si můžete měřit pomocí fitness hodinek

BĚHÁNÍ: Pokud jste si do kufru přibalili běžecké tričko, běžecké kraťasy a běžecké boty, máme pro vás dobrou zprávu. Na Bali se perfektně běhá. Nejlepší místa jsou na pláži nebo u rýžových políček. Pokud s běháním začínáte, přečtěte si, jak správně běhat

 

Jídlo na Bali
Jak se stravovat na Bali

 

Pokud chcete okusit autentickou indonéskou kuchyni, vyrazte do tradičního warungu. Najdete je na každém rohu a za jídlo podobné tomu na fotce zaplatíte jen 25 000 IDR (40 Kč). Tradiční indonéská kuchyně obsahuje hlavně rýži, kuřecí maso a zeleninu. Hodně se používají také vejce, chilli papričky a čerstvé ovoce. 

 

Na Bali si pochutnáte i pokud jste vegetariáni či vegani. Místní poměrně dost vaří s tempehem, který je na Bali oproti ČR velmi levný. Stejně tak bude vaše dovolená na Bali parádní i pokud máte alergii na lepek či laktózu. Pšeničná mouka na Bali patří mezi import, takže pečivo je drahé a místní ho nejedí. K snídani si dávají rýži s vařeným kuřetem. Mléko se používá hlavně do kávy, místní s mlékem nevaří.

 

Čerstvé ovoce

Co si na Bali určitě užijte do syta, je čerstvé ovoce. Koupit ho můžete u pouličních stánků nebo v supermarketu. V Indonésii se pěstuje zejména mango, papája, dragon fruit, salak (sneak fruit) nebo mangostan. Naopak mezi import velmi často patří oblíbené avokádo. Na Bali si pochutnáte také na mladém kokosu, který můžete vypít a jeho dužinu vyjíst. Seženete ho už od 10 000 IDR (16 Kč). 

 

Další cestovatelské články

Pokud si zatím na Bali netroufáte nebo je pro vás cenově nedostupné, vydejte se na cesty někam jinam. Rakousko je pro nás vzdáleností dostupné a ideální na jednodenní či vícedenní výlet. Přečtěte si články, které pro vás píšeme Na Blogu Rogelli – pro Radost z pohybu

Rakousko od A do Z Průvodce po Vídni

Hallstattské jezero Wolfgangsee

Další články