Antioxidanty jako ochránci zdraví

Antioxidanty si můžeme představit jako takové uklízeče odpadků. Jak tito uklízeči v podobě antioxidantů v těle pracují, proč jsou důležití, kde je najdeme a kolik jich potřebujeme? To vše se dozvíte v následujícím článku.

Co jsou antioxidanty

Volné radikály 
 

K pochopení funkce a významu antioxidantů si musíme nejdříve říct, co to jsou volné radikály. Volné radikály jsou velmi nestálé a reaktivní látky, které umí způsobit v organismu pěknou neplechu.

Volné radikály si můžeme představit jako odpadky, které je potřeba zlikvidovat, jinak napáchají velké škody.

Mají schopnost poškozovat řadu struktur v našem těle. Napadají například membrány buněk, DNA, bílkoviny, enzymy a mnoho dalších látek.    

Diabetes, cévní choroby, infarkt, revmatická onemocnění, poruchy imunitního systému, nervové choroby, oční onemocnění, záněty, rozvoj demence a vznik rakoviny. To je výčet chorob, na kterých mají volné radikály svůj podíl. V neposlední řadě jsou volné radikály jednou z příčin předčasného stárnutí.

Chlorella Pyrenoidosa – významný zdroj antioxidantů

 

stárnutí

Jak vznikají volné radikály 
 

V těle každého z nás probíhá denně nespočet chemických reakcí, při kterých volné radikály přirozeně vznikají. Na jejich vzniku se ovšem také podílí řada vnějších faktorů, kterým jsme jako lidé dnes a denně vystavováni.

Faktory podporující vznik volných radikálů:
 

  • toxiny a škodlivé látky v potravinách
  • konzumace alkoholu
  • kouření
  • znečištěné životní prostředí
  • bakteriální a virové infekce
  • nedostatek nebo přebytek kyslíku v organismu
  • vysoká hladina cukru v krvi
  • nadměrný/nedostatečný příjem antioxidantů
  • dlouhotrvající intenzivní fyzická zátěž

žena a alkohol

Antioxidanty v boji proti volným radikálům
 

Naštěstí máme proti volným radikálům k dispozici látky zvané antioxidanty, které brání nežádoucím činnostem těchto molekul. Antioxidanty jsou látky přírodního původu, které jsou schopné volné radikály ničit. 

Antioxidanty v podstatě udržují v těle pořádek a rovnováhu, aby volné radikály neměly dostatek prostoru porušovat buňky a tkáně. 

Kde se antioxidanty vyskytují
 

Některé antioxidanty si naše tělo dokáže vyrobit a vyskytují se v těle přirozeně (enzymy, kyselina močová aj.). Velké množství velmi podstatných antioxidantů však musíme přijmout stravou. Mezi nejdůležitější antioxidanty, které musíme organismu dodat, patří vitamíny.

Nejúčinnější antioxidant z řady vitamínů je vitamín C, vitamín E a provitamín s názvem beta-karoten.

Mimo vitamínů se mezi důležité antioxidanty řadí tzv. bioflavonoidy. Jedná se o složité molekuly obsažené zejména v barevných plodech rostlin. Nalezneme je například v černém rybízu, borůvkách, červeném víně, malinách, ostružinách, rajčatech aj.

Antioxidantů nalezneme v potravinách tisíce a všechny je v rámci článku nelze probrat. Většině z nás bohatě stačí vědět, že se vyskytují převážně v rostlinné stravě

Příklady potravin bohatých na antioxidanty:
 

  • ovoce (lesní plody, hroznové víno, citrusy, broskve, meruňky, švestky, kiwi aj.)
  • zelenina (brokolice, kapusta, červená řepa, paprika, zelí, česnek, cibule, mrkev aj.)
  • zelený čaj
  • káva
  • kakao
  • rostlinné oleje
  • oříšky
  • chlorella, spirulina, mladý ječmen
  • rakytník
  • bylinky (oregano, máta, šalvěj, kopr, rozmarýn, tymián aj.)
  • šípek
  • méně známé: lapacho, mumio, ženšen, ashwagandha, rozchodnice, klanopraška

Antioxidanty hrají svou roli také v potravinářském průmyslu. Jsou využívány například k zabránění žluknutí tuků. Zajišťují delší trvanlivost, ve výrobcích s obsahem tuků brání jejich žluknutí a ochraňují řadu další látek před nežádoucí oxidací. Zejména vitamín C se přidává do mnoha potravinářských výrobků, kde brání oxidaci a slouží jako konzervační látka. Na obalech ho nalezneme pod označením E330.

lesní ovoce

Antioxidanty jako doplňky stravy

Antioxidanty v přirozené stravě
 

To nejlepší, co pro naše tělo můžeme udělat, je přijímat antioxidanty v jejich přirozené podobě, tedy zejména z ovoce a zeleniny

V těchto potravinách se mimo antioxidantů vyskytují další stovky látek, které účinek antioxidantů podporují, a navíc tělu prospívají.


Každý z nás by měl dbát spíše na pestrý jídelníček s dostatkem ovoce, zeleniny a vyváženým poměrem sacharidů, tuků a bílkovin. Zvláště velký důraz na stravu bohatou na antioxidanty by měli klást lidé vystavující se faktorům, které vedou ke vzniku volných radikálů. 

Pro koho jsou antioxidanty jako doplňky stravy vhodné? 
 

Antioxidanty jako doplňky stravy se hodí zejména lidem s oslabenou imunitou, při rekonvalescenci, a také výkonnostním sportovcům. Zařadit antioxidanty ve formě doplňku stravy by měli i ti, kterým neříká nic pestrý jídelníček plný ovoce a zeleniny. Tyto skupiny lidí jsou ohroženi častějším vznikem běžných onemocnění a doplňky stravy, například ve formě vitamínů, jim mohou pomoci nemocem předcházet.

Pokud patříte mezi sportovce, pořiďte si také kvalitní funkční běžecké, cyklistické a běžkařské oblečení, které vás ochrání před chladem, větrem a mrazem. Pořádné oblečení je jedna z dalších možností, jak předejít nachlazení, chřipce či oslabení organismu.

Oblečení můžeme volit dle libosti, ale s volbou antioxidantů musíme být obezřetní. Není totiž antioxidant jako antioxidant. Nadměrná konzumace některých antioxidantů v podobě doplňků stravy může vést k opačnému efektu a vznik volných radikálů dokonce vyvolat, a proto je vždy nutné řídit se maximální doporučenou denní dávkou uvedenou výrobcem. 

doplňky stravy a zelenina

Nejčastěji užívaný antioxidant
 

Mezi nejčastěji využívané antioxidanty patří vitamín C. Jedná se o vitamín, který je rozpustný ve vodě, a tak není prakticky možné se jím předávkovat. 

U tohoto vitamínu nebylo prokázáno, že by jeho nadměrné množství mělo negativní účinky na zdraví, protože jeho nadbytek vyloučíme močí. Suplementace vitamínem C je bezpečná a je s oblibou a oprávněně využívána v období chřipek, a také tvrdě trénujícími sportovci. Pokud chcete po nějakém antioxidantu sáhnout, vitamínem C nic nezkazíte.

Užívejte ho dle doporučeného dávkování, vyšší dávky tělo nijak nevyužije a postrádají smysl. Přečtěte si více o vitamínu C a jeho účincích na zdraví.

Dalším velmi často používaným doplňkem stravy je vitamín E. Suplementace vitamínem E už není tak bezpečná jako v případě vitamínu C.

Jedná se totiž o vitamín rozpustný v tucích a z těla ho močí nevyloučíme. Nadbytečné množství vitamínu E může přispívat ke vzniku volných radikálů, a to v žádném případě nechceme.

zelené potraviny

Suplementace méně známými antioxidanty 
 

Na trhu je řada produktů nabízejících zázračné antioxidační účinky. Projdete-li stránky s produkty pro zdraví, nevíte, který antioxidant si vybrat dříve.

Mezi velmi oblíbené doplňky stravy, které obsahují antioxidanty řadíme tzv. zelené potraviny. K zeleným potravinám řadíme chlorellu, spirulinu, zelený ječmen, matcha čaj, mladou pšenici a mnohé další.


Tyto potraviny obsahují mimo antioxidantů také velkou řádku minerálů, chlorofylu, stopových prvků a dalších zdraví prospěšných látek. Často jsou prezentovány jako zázračné potraviny. O zázračné potraviny se ve skutečnosti nejedná, nicméně mohou být významnými pomocníky k doplnění řady výše uvedených potřebných látek. Jedná se o látky přírodního původu, jejich užívání je bezpečné a stojí za vyzkoušení.

chlorella

V nabídce antioxidantů naleznete také řadu „exotických“ antioxidantů jako je horská pryskyřice zvaná mumio, ajurvédskou bylinu ašvagandhu, houby jako je čaga a reishi, tinktury z bylinek, které mají antioxidační vlastnosti (rozchodnice růžová, kozinec blanitý). To je pouhý zlomek výrobků, které jsou každému k dispozici. 

 

Pozitivní účinky látek byly skutečně prokázány, nicméně nejedná se o žádné všespásné byliny a rostliny.

Každý by měl pečlivě zvážit, zdali a proč konkrétní produkt potřebuje. Není na světě bylina, která by na něco nebyla. Ale ve větším množstvím může být i bylina nebezpečná.

O účincích konkrétních bylin a dalších látek s antioxidačními vlastnostmi je vhodné se poradit s lékárníkem či jiným odborníkem. Není vhodné je začít užívat jen tak. Pokud nemáte zdravotní problém, zbytečně byliny neužívejte. Až potíž nastane, bylinka už nemusí účinkovat.

česání jablek

Antioxidanty v kostce

Co si z článku o antioxidantech odnést? 
 

Dostatečný příjem antioxidantů je pro zachování zdraví zcela zásadní a jejich nejlepším zdroje je bezesporu ovoce a zelenina.

Antioxidanty v podobě vitamínů by měli užívat fyzicky a psychicky vytížení lidé, aktivní sportovci nebo lidé nedodržující zásady zdravého stravování.

Nic se nemá přehánět, a o antioxidantech to platí dvojnásob. Nadměrné užívání antioxidantů může být i škodlivé. Nejlepší způsob, jak antioxidanty doplnit, je jíst pestrou, barevnou a vyváženou stravu, přijímat adekvátní množství kalorií a dodržovat pitný režim.

Pokud si s výživou nevíte rady, přečtěte si naše články, které vám odpoví na řadu otázek týkajících se zdraví, sportu a správné stravy.

Chci číst více o výživě Doplňky stravy v kostce Kofein ve sportovní výživě Kreatin pro zvýšení síly Lahodný nápoj pro sportovce

Poznejte jednou provždy svět výživy. Naučte se zařazovat do jídelníčku všechny základní živiny - sacharidy, tuky i bílkoviny. Osvojte si návyky, jak správně jíst při sportu a nastavte si co nejlépe váš denní příjem kalorií a živin, ať vám nepřebývají ani nechybí kalorie. Při sportu pamatujte také na pitný režim a potřebné doplňky stravy, které vám mohou pomoci ke zdraví a lepším výkonům. Zjistěte, jaký užitek vám mohou přinést proteinové nápoje, BCAA aminokyseliny, gainer, glutamin, či kreatin. Objevte také pozitivní účinky kávy a kofeinu ve sportu. Udělejte si přehled o všech dostupných a potřebných vitamínech a přesvědčte se o benefitech antioxidantů, vitamínu C, vitamínu D a omega 3 mastných kyselin. Znalosti, které od nás získáte vám pomohou ke zdraví, lepším výkonům a k vítězství, a to nejen na sportovním poli.

Další články