Nevybírejte podle vodního sloupce

Co je to vodní sloupec neboli nepromokavost

Nepromokavost neboli výška vodního sloupce je údaj, který vyjadřuje schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Vždy se udává v milimetrech a čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější. Vodní sloupec se měří v laboratořích a to tím způsobem, že se na kus materiálu, který chceme změřit, položí válec a ten se začne plnit vodou. Jak se válec plní vodou, začíná se zvyšovat jeho hmotnost a tím pádem i tlak a rozhodujícím okamžikem se stává průnik prvních 3 kapek (materiál se díky tlaku roztahuje a vznikají v něm větší „mezery“). A právě ta výška vody ve válci, kdy ještě nedošlo k průsaku vody skrz materiál, je náš požadovaný vodní sloupec.
Obvykle slýcháme: "Doporučuje se vodní sloupec kolem 8 000 mm." nebo "Oblečení na lyže je nejlepší vybírat mezi 10 000 – 20 000 mm." Pro ilustraci: sezení v mokré trávě se rovná vodnímu sloupci 5 000 mm, klečení na kolenou v mokré trávě se rovná 12 000 mm, tlak popruhů batohu 15 000 mm a pád suchého lyžaře v plné rychlosti do mokrého sněhu je roven 30 000 mm. Je jasné, že déšť nikdy nepadá jako souvislá kapalina a navíc dopadající kapka působí jen minimální silou.

Mohu věřit naměřeným údajům?

Každý výrobce nebo testovací laboratoř provádí test jinak a není při tom kontrolován žádným nestranným kontrolním orgánem.
Nemluvě o tom, že látky, z nichž se šije, vyrábějí výrobci po celém světě a výrobce oblečení tento údaj většinou s důvěrou přebírá bez dalšího prověřování. Vývoj jde neustále vpřed a není možné testovat vše nové. A takhle řetězec pokračuje až k prodejcům, kteří mohou omylem uvést nesprávnou hodnotu. Je proto otázka, zdali jsou hodnoty, slavně prezentované v katalozích, skutečné. Výrobci moc dobře ví, že nikdo po nich hodnoty přeměřovat nebude.

Jak se mění nepromokavost při používání?

Nylonová a polyesterová vlákna a jejich častý polyuretanový zátěr působením UV záření relativně velmi rychle ztrácejí své původní vlastnosti. Spojíme-li to s mechanickým namáháním tkanin (např. při praní, balení do batohu), může se vodní sloupec změřený ve fabrice a po 2 týdnech používání už několikanásobně lišit.

Závěr: U našich výrobků hodnotu vodního sloupce zpravidla neuvádíme. Nepodporujeme fikci a hru s čísly, na které nelze spoléhat ani je zkontrolovat. Doporučujeme, aby zákazník vždy hodnotil, co od výrobku potřebuje. Stan nebo lyžařské oblečení potřebuje jiné vodní sloupce než oblečení na běh. Obvykle platí, že čím vyšší vodní sloupec, tím hůře materiál dýchá a více se zevnitř rosí! A silikonizované materiály - pláštěnky nedýchají vůbec. Ať Vám tvrdí kdo chce, co chce. Mám doma japonskou bundu s vodním sloupcem 38.000 mm a prodyšností 38.000g/m2/24. Myslíte, že se v ní nepotím a že nepromokne? Více v článku o prodyšnosti zde.

Co je při výběru cyklistického a běžeckého oblečení důležitější než vodní sloupec materiálu?

Vodní sloupec je pouze hodnota konkrétního materiálu, nikoli celého výrobku, proto do něj nelze zahrnout celkové konstrukční řešení výrobku jako například zipy, švy, kapuce atd. a nutno dodat: jedná se o test za ideálních podmínek, který nesimuluje dynamické namáhání během používání (sedání, klekání, nošení batohu – to vše vyvíjí mnohem vyšší tlak vody). Proto je mnohem důležitější střih, konstrukce, mix různě prodyšných materiálů a znalost fyziologie zákazníka, způsobu sportování a záměr, ke kterému výrobek využije.


Více o vodním sloupci v novém článku

Máte vybráno a chcete oblečení vyzkoušet v terénu? Zkuste projet Lipensko. 
Tady najdete mapy a popisy nejlepších cyklostezek. Stačí kliknout a jet.

Přečtěte si naše doporučení:

Jak si vybrat membránovou bundu na kolo?
Jak vybrat zimní oblečení na běžky a běh?
Jak vybrat cyklokalhoty na zimu?

Obraťte se na odborníky a výrobce, kterým důvěřujete.
Každý člověk je jedinečný a my Vám rádi pomůžeme s výběrem správného oblečení právě pro Vás.

Rogelli.cz – již 40 let Váš specialista na cyklistické a běžecké oblečení

 

Další články